Przeciwko uszczuplaniu budżetów JST
Obradująca 3 sierpnia Komisja Samorządu Terytorialnego i AP zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ze względu na negatywny wpływ na dochody JST.
Z Senatu FINANSE
6_sierpnia_2021.jpg
fot. Ł. Kamiński - Kancelaria Senatu

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zarekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Przewodniczący komisji senator Zygmunt Frankiewicz podsumowując prace komisji, podkreślił, że wbrew ocenie skutków finansowych tej regulacji będzie ona miała negatywny wpływ na dochody samorządów.

Senator Zygmunt Frankiewicz wskazywał, że jest to ustawa podobna do tej, która zwalniała z podatku grunty, na których znajduje się infrastruktura kolejowa. Podkreślił, że ta ustawa obowiązuje od 5 lat i szacuje się, że samorządy straciły z tytułu nie płacenia podatków ok. 1 mld zł. Dodał, że Senat skierował projekt ustawy w tej sprawie do Sejmu.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich krytycznie odnieśli się do ustawy. Mówili, że to kolejna zmiana, która spowoduje wyrwę w budżetach samorządów. Wskazywali, że istotne jest, czy na tych gruntach zwolnionych od podatku, będzie można prowadzić inną działalność gospodarczą – jeśli tak, to spowoduje nierówność wobec prawa podmiotów, które prowadzą podobną działalność na gruntach nie zwolnionych od podatku. Ponadto, ich zdaniem, jeśli tak jest, może to być interpretowane jako nieuzasadniona pomoc publiczna i wobec tego potrzebna byłaby notyfikacja Unii Europejskiej takich rozwiązań. Pytali także, na jakich danych źródłowych oparta została OSR i czy projektodawcy dysponują opiniami samorządów w tej sprawie.

Ustawę negatywnie ocenił też senator Wadim Tyszkiewicz. Uznał ją za kolejną próbę ograniczenia dochodów samorządów. Pytał, czy ustawa ma związek z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Ustawa o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle na tym obszarze. Zmiana dotyczy głównie lotnisk należących do aeroklubów, tak aby nie płaciły podatku m.in. od pasów startowych czy innej infrastruktury lotniczej.

Senat RP odrzucił 6 sierpnia 2021 r. na 28. posiedzeniu poselski projekt tej ustawy.

Źródło: www.senat.gov.pl


POZOSTAŁE ARTYKUŁY