Przemyśl, Stalowa Wola, Ostrowiec Świętokrzyski – Analiza potrzeb mieszkańców i przedsiębiorców
W miastach trwają intensywne prace wspólnie z doradcami ze Związku Miast Polskich nad diagnozą potrzeb mieszkańców w związku z programem „Rozwój Lokalny”.
Przemy_l.jpeg
fot. www.przemysl.pl

W Przemyślu dyskusje zespołu urzędników i zaproszonych na spotkania przedstawicieli innych organizacji i instytucji z miasta odbywają się przy zastosowaniu narzędzi do analizy potrzeb mieszkańców Przemyśla. Pozwolą one określić najważniejsze problemy miasta. 14 lutego odbyło się drugie, kolejne spotkanie zespołu, a do czasu zakończenia tego etapu prac (lipiec br.) planowane są liczne kolejne.

Podobne dzieje się w Stalowej Woli - 18 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej  doszło do społecznego spotkania, podczas odbyły się liczne zajęcia warsztatowe prowadzone przez doradców z ZMP. Przedstawiciele różnych środowisk starali się m.in. przeanalizować stan rozwoju miasta. – Obecnie jesteśmy w początkowej fazie realizacji prac badawczych, diagnozy problemów miasta, identyfikacji kierunków rozwoju lokalnego, prowadzenia dialogu społecznego. Celem tych działań ma być opracowanie dwóch dokumentów strategicznych: Planu Rozwoju Lokalnego i Planu Rozwoju Instytucjonalnego, które będą wyznaczały kierunki rozwoju i definiowały działania niezbędne do ich osiągnięcia. W oparciu o założenia powyższych dokumentów strategicznych zostanie opracowana ostateczna koncepcja rozwoju lokalnego i instytucjonalnego miasta, na którą będziemy starali się pozyskać dofinansowanie – naświetla prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

Aby pozyskać 40 mln zł z funduszy norweskich potrzebny jest m.in. dialog z miejscowymi przedsiębiorcami, którzy mogą wskazywać konkretne rozwiązania infrastrukturalne, plany rozwoju miasta i swoje potrzeby. Temat ten przybliżył prezydent miasta wraz z ekspertami ZMP podczas Śniadania Biznesowego 24 lutego. Gdyby Stalowej Woli udało się pozyskać środki z programu „Rozwój lokalny”, można przeznaczyć je na poprawę życia mieszkańców między innymi w zakresie ochrony środowiska, polityki społecznej, a także wsparcie przedsiębiorców w rozwoju ich działalności.

Ostrowiec Świętokrzyski natomiast prowadzi badania fokusowe, których wyniki mają posłużyć do zbudowania Programu Rozwoju Lokalnego. Urzędnicy przepytają, chodząc po mieście, 500 mieszkańców i przeprowadzając wśród nich ankietę na temat jakości życia w mieście. Zostanie ona skierowana do różnych grup zawodowych i wiekowych. O odpowiedź zostaną poproszeni m.in.: przedsiębiorcy, przedstawiciele NGOsów, instytucji publicznych, dyrektorzy szkół i nauczyciele, uczniowie ósmych klas i szkół ponadpodstawowych. 

Ostrowiec pozyskany grant chce przeznaczyć m.in. na nowe, pilotażowe programy edukacyjne, rozwijające kreatywność i przedsiębiorczość uczniów oraz programy wsparcia dla inwestorów i nowych inwestycji.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY