Gotowa jest także wersja pilotażowa samej Strategii Partycypacji Społecznej - ostateczna, po konsultacjach, ukaże się w listopadzie br. Badania i dokument opracowało Centrum Doradztwa Strategicznego s.c.
Wśród mieszkańców została przeprowadzona ankieta. Celem badania było poznanie opinii na temat partycypacji społecznej, które pozwolą zdiagnozować istniejące bariery w podejmowaniu aktywności społecznej, a także poznać preferencje związane z zaangażowaniem obywatelskim czy włączeniem się w procesy decyzyjne w Mieście.
Badania społeczne zostały przeprowadzone w trzech technikach – techniką zbierania informacji online za pomocą strony internetowej, poprzez formę wywiadu ulicznego, gdzie ankieter w sposób bezpośredni zbiera informacje od osoby badanej (wykorzystano zarówno sondaż uliczny jak i terenowy punkt konsultacyjny), a także metodą zbierania danych w sposób wywiadu telefonicznego.
Badanie trwało od 21.marca do 19 kwietnia br. Zebrano łącznie 404 w pełni wypełnione ankiety.
Natomiast proces opracowywania Strategii Partycypacji Społecznej rozpoczął się w marcu 2023 r. Miał on na celu stworze ram dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego miasta Przemyśla w oparciu o skuteczne metody i adekwatne formy komunikacji. Wdrażanie Strategii ma przyczynić się do podniesienia świadomości mieszkańców Miasta na temat współdecydowania o jego rozwoju oraz podniesienia kompetencji pracowników Urzędu Miejskiego w zakresie partycypacji.
Opracowanie i wdrożenie Strategii Partycypacji Społecznej jest elementem projektu „Razem Zmieniamy Przemyśl”, finansowanego ze środków zewnętrznych, w 85% pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa w ramach programu Rozwój Lokalny.