Ruda Śląska - Cyfrowy blat – repozytorium rudzkie
To nowa strona, na której udostępnione są elektroniczne wersje m.in. książek, czasopism, a także zdjęć czy map. W bazie znajduje się już ponad tysiąc dokumentów, a katalog jest na bieżąco powiększany.
Kultura Z naszych miast
tablet.jpg
fot. pixabay.com

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zaprasza na „Cyfrowy blat” https://cyfrowyblat.r-sl.pl.&n...;

„Cyfrowy blat” obejmuje przetworzone do postaci cyfrowej zasoby biblioteczne i pozabiblioteczne, a więc archiwa i biblioteki szkół, parafii, stowarzyszeń, fundacji, instytucji oraz podmiotów gospodarczych, a także osób prywatnych, dotyczące miasta i regionu. Repozytorium mogą używać bezpłatnie wszyscy zainteresowani, bez konieczności rejestracji czy statusu czytelnika rudzkiej MBP. 

- Zachęcam do korzystania i dalszego współtworzenia unikatowej biblioteki cyfrowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Katalog zasobów ma charakter otwarty i na bieżąco będzie uzupełniany o kolejne dokumenty życia społecznego i kulturalnego – zapowiada.
Miejska Biblioteka Publiczna apeluje o udostępnianie prywatnych zbiorów. – Dokumenty, fotografie, kroniki, zdjęcia z okolic, pocztówki, stare mapy, opracowania tekstowe bądź druki ulotne, które zdigitalizujemy i opublikujemy na platformie, nie tylko wzbogacą zbiory unikatowej biblioteki wirtualnej, ale będą służyły wielu odbiorcom – zaznacza. 

Najstarszym polskim zdigitalizowanym dokumentem w rudzkich zbiorach jest fotografia z ok. 1920 roku, na której znajduje się pierwsza drużyna Klubu Sportowego Gwiazda Halemba. Należy ona do kolekcji fotografii GKS Grunwald. Do innych „perełek” można zaliczyć m.in. numer czasopisma „Powstaniec Śląski: miesięcznik poświęcony sprawom organizacyjnym Związku Powstańców Śląskich” z 1931 roku, publikację „Ruda Śląska w jednodniówce” z 1935 r. czy „Książkę pamiątkową z okazji uroczystości 20-letniego Towarzystwa Śpiewu „Harmonja”: 11.12.1910 - 11.12.1930.

- Warto dodać, że w ramach „streamingu bibliotecznego” zdigitalizowane są również utwory audiowizualne lokalnych twórców czy też wydarzeń ważnych dla miasta. – Również w tym zakresie chcemy powiększać nasze zbiory – zaznacza Krystian Gałuszka.

„Cyfrowy blat – repozytorium rudzkie” jest częścią projektu pt. „Archipelag cyfrowy - Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej”, realizowanego w ramach działania 2.1 Cyfrowe Śląskie, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY