Opiekunami tej Komisji z ramienia Zarządu ZMP są Emilian Bera, burmistrz Jawora oraz Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Posiedzenie, prowadzone przez Emiliana Berę, członka zarządu ZMP, rozpoczęło się od prezentacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz form współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych z samorządami. Agata Czyrsznic-Dobrowolska, doradca podsekretarz stanu Anny Radwan-Rohrenschef podkreślała, że nadrzędnym zadaniem polityki zagranicznej jest zapewnienie bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę. Polska już dziś mierzy się z różnymi działaniami nieprzyjaznymi, takimi jak dezinformacja, cyberataki, wykorzystywanie zależności energetycznych czy generowanie presji migracyjnej. Główne cele polskiej polityki zagranicznej to bezpieczeństwo, silna Polska w Unii Europejskiej– kraj bezpieczny, zamożny, oferujący nie tylko wyjątkową tradycję i kulturę, ale także europejski standard pracy, edukacji, życia i zdrowia. Jednym z celów jest również tworzenie pozytywnego wizerunku Polski, jako kraju aktywnego i odpowiedzialnego w społeczności globalnej. Nie należy zapominać również o relacjach z Polonią i Polakami za granicą. Współpraca MSZ z samorządami przybiera różne formy, od wsparcia rozwojowego, przez dyplomację ekonomiczną – wspieranie przedsiębiorców, promocję kulturalną, po relacje z Polonią i Polakami za granicą. Ministerstwo oferuje też różne szkolenia tematyczne – np. z protokołu dyplomatycznego czy dotyczące dezinformacji w przestrzeni publicznej.
Kwestie bezpieczeństwa będą też motywem przewodnim polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie przyszłego roku. Dyrektor Biura ZMP, Andrzej Porawski, przedstawił informację na temat przygotowań oraz wstępny harmonogram planowanych na ten okres wydarzeń. Koordynacją działań zajmuje się Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a siedem filarów polskiej prezydencji to bezpieczeństwo militarne, energetyczne, gospodarcze, żywnościowe, klimatyczne, zdrowotne oraz informacyjne. Przewodnictwo Polski nie ogranicza się jedynie do wydarzeń organizowanych przez administrację centralną. Istnieje możliwość zgłaszania inicjatyw samorządów w zakresie patronatów polskiej prezydencji. Wnioski takie można składać do 31 marca 2025 r.
Przedstawiciele miast zebranych we Wrocławiu wybrali również Prezydium Komisji. Przewodniczącym został Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miasta Wrocławia. Jest on członkiem zarządu METREX – paneuropejskiej sieci regionów i miast metropolitalnych.
Komisja zdecydowała też o wyborze pięciorga wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, Łukasz Marek, zastępca burmistrza Wołomina, Robert Białas, pełnomocnik ds. rozwoju gospodarki niskoemisyjnej oraz kierownik projektu Climate-4-CAST z UM Bytomia, Marta Przywara, radna RM Łodzi oraz Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna. Funkcję Sekretarza Komisji będzie pełnić Nina Drzewiecka, radna RM w Gliwicach.
Wśród tematów, którymi mogłaby się zająć Komisja w najbliższym czasie są przede wszystkim działania związane z obecnością samorządów w wydarzeniach w ramach polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku, ale również szkolenia dotyczące zwiększania kompetencji samorządów do prowadzenia współpracy zagranicznej i dyplomacji samorządowej (np. z protokołu dyplomatycznego), nowa perspektywa programowa i budżetowa UE, w tym programy INTERREG i EOG, wspieranie współpracy miast partnerskich, współpraca transgraniczna oraz wspieranie działań polsko-ukraińskich. W trakcie kadencji zorganizowane zostanie również spotkanie Komisji w Brukseli.
Przypominamy, że nabór do komisji problemowych ZMP jest ciągły i wciąż otwarty. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Regulaminem, zgłoszeń mogą dokonać wyłącznie prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący rad (mogą zgłosić się osobiście lub wyznaczyć innych przedstawicieli miasta).
KP