„Samorząd Miejski” nr 1 (309), styczeń 2024
Czy polskie miasta i całe państwo są przygotowane na rosnącą liczbę osób starszych w społeczeństwie? Jakie są potrzeby i problemy seniorów, a jakie możliwości miast? Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika „Samorząd Miejski”.
309.jpg
fot. Dawid Gromadzki / UM Białystok
„Samorząd Miejski” nr 1 (309), styczeń 2024

W ostatnim półwieczu średnia długość naszego życia wzrosła o 20 lat. To tylko jeden z czynników, który pokazuje, że w miastach będzie coraz więcej seniorów i samorządy będą musiały w coraz większym stopniu zająć się organizowaniem i świadczeniem usług dla osób starszych, a także taką organizacją życia, żeby pogodzić potrzeby wszystkich grup mieszkańców.

Sejmowe Komisje: Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrywały w styczniu informację o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok. O planach i zamierzeniach nowego rządu skierowanych do seniorów mówiły ministry do spraw polityki senioralnej oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Także ZMP coraz bardziej wspiera miasta w tej niełatwej tematyce. O organizowaniu usług dla seniorów i godzeniu ich potrzeb z możliwościami miast rozmawiali samorządowcy i specjaliści podczas zorganizowanego przez Związek seminarium Forum Rozwoju Lokalnego w Kędzierzynie Koźlu.

W styczniu w działaniach ZMP mocno zaakcentowane były sprawy finansów. Dzień po uchwaleniu przez Sejm budżetu na 2024 rok, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich przedstawiły oczekiwania dotyczące finansów miast, nawiązując tym samym do postulatów dotychczas prezentowanych przez środowiska samorządowe. Informacje te przekazano na konferencji prasowej, która towarzyszyła obradom Zarządu w Białymstoku. Jego członkowie przyjęli stanowisko w sprawie kierunku zmian przepisów o podatku od nieruchomości. Związek Miast Polskich, Miasto Białystok i Uniwersytet w Białymstoku zorganizowały ponadto konferencję „Zmiany w przepisach o podatku od nieruchomości po wyroku Trybunału Konstytucyjnego”.

W miesięczniku relacjonujemy ostatnie w tej kadencji posiedzenie Komisji Polityki Społecznej ZMP. Jego głównym tematem były problemy i zagrożenia dotykające dzieci i młodzież oraz nowe kierunki polityki senioralnej w kontekście wyzwań demograficznych.

Prezentujemy dobre praktyki realizowane w miastach w dziedzinie działań rewitalizacyjnych oraz efektywności energetycznej.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY