„Samorząd Miejski” nr 11 (266), grudzień 2019
W „Samorządzie Miejskim” u progu roku 2020 prezes Związku Zygmunt Frankiewicz podsumowuje trzy dekady odrodzonego samorządu terytorialnego. To dosyć gorzka refleksja przy okazji rocznicy.
266.jpg
fot. Archiwum ZMP

Prawdziwie egzystencjalne zagrożenie dla samorządu terytorialnego pojawiło się 4 lata temu wraz z wyborczym zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości - pisze prezes ZMP.- PiS nie potrafiąc przejąć samorządów przy urnie wyborczej, postanowił „wykończyć” je podstępem. Ograniczając kompetencje ustawami i uderzając w ich finanse.(…) Coraz więcej miast i gmin nie będzie w stanie równoważyć swoich budżetów. Będzie to bardzo trudno wytłumaczyć mieszkańcom, którym rządowa propaganda w TVP będzie sączyć przekaz o „nieudolnych samorządowcach”. To właśnie plan rządzącej partii na 30-lecie samorządu.

Subwencja oświatowa oraz rekompensaty ubytków w dochodach własnych JST to najpilniejsze tematy, którymi zamierzają zająć się senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Komisja, która obradowała 8 stycznia br. jednogłośnie postanowiła podjąć prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych.

Temat systemu zagospodarowania odpadów pojawił się na grudniowym spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To w tej chwili jedno z najbardziej palących zagadnień. Ustalono, że jeszcze w styczniu dojdzie do spotkania samorządowców z nowym ministrem klimatu, Michałem Kurtyką.

W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o minionym roku w kontekście miast, które przystąpiły lub powróciły do Związku Miast Polskich. W minionym roku było ich aż 30. Dzięki temu na początku 2020, roku 30-lecia odrodzonego polskiego samorządu, Związek liczy 325 miast członkowskich, najwięcej w swojej powojennej historii. Tę pozytywną falę związaną z przystępowaniem do ZMP dało się zauważyć po ostatnich wyborach samorządowych, jakie miały miejsce jesienią 2018 roku. Zdaniem wielu ekspertów i obserwatorów, były to najważniejsze od 27 maja 1990 roku wybory samorządowe.

W naszym miesięczniku odnotowujemy także to, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. 19 grudnia Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało listę rankingową 54 projektów, które uzyskały największą liczbę punktów aplikując do Programu „Rozwój lokalny”.

Piszemy także o Białogardzie, który w 2019 roku obchodził jubileusz 720-lecia praw miejskich.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY