„Samorząd Miejski” nr 11 (297), grudzień 2022
O działaniach miast wobec kryzysu energetycznego, ich transformacji energetycznej i drodze do samowystarczalności oraz o tym, jak reagować na kryzysy dotykające miasta i mieszkańców piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski”.
297.jpg
fot. Cyberdron Adrian Marciniak

Samodzielność energetyczna – to temat, który dziś dotyka każdego samorządu i jest marzeniem niejednego prezydenta i burmistrza. Dlatego w końcówce minionego roku ZMP zorganizował aż cztery seminaria Forum Rozwoju Lokalnego poświęcone tej tematyce, podczas których miasta dzieliły się swoimi doświadczeniami z dochodzenia do niezależności od zewnętrznych źródeł energetycznych czy dekarbonizacji. Relacjonując te działania w najnowszym numerze miesięcznika, skupiamy się także na komunikacji prowadzonej przez samorządy do mieszkańców w sytuacji kryzysu, niepewności, drożyzny i wojny.

Zaglądamy do Piły, której samorząd od wielu lat w różnym zakresie starał się ową samowystarczalność czy też bezpieczeństwo energetyczne zapewnić, a także do Włocławka, który w czasie największego od lat kryzysu energetycznego, ogromnych podwyżek cen energii i najwyższej od lat inflacji - wraz z partnerami społecznymi przygotował specjalny program wsparcia dla mieszkańców. Piszemy także o działaniach innych polskich miast, które są odpowiedzią na wysokie ceny energii, ale i kryzys klimatyczny.

14 grudnia w Warszawie samorządowcy ze Związku Miast Polskich zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego m.in. o zastosowanie obniżonej 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną od 1 stycznia 2023 r. Chcą też konstruktywnego dialogu z rządem i spotkania z Premierem, aby wspólnie wypracować rozwiązania. Zwrócili również uwagę na wysokie marże państwowych spółek produkujących energię oraz problem z brakiem umów samorządów na dostawy energii z uwagi na niebranie udziału spółek dystrybucyjnych w przetargach.

W „Samorządzie Miejskim” piszemy także o wecie prezydenta Andrzeja Dudy wobec Lex Czarnek oraz o dalszych pracach w Komisji Wspólnej nad zapisami ustawowymi dotyczącymi finansowania edukacji domowej.

O potencjał miasta oraz o najważniejsze wyzwania na najbliższy czas pytamy burmistrza Czeladzi Zbigniewa Szaleńca. W tym roku Czeladź obchodzi jubileusz 760-lecia praw miejskich.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY