„Samorząd Miejski” nr 3 (269), kwiecień 2020
W najnowszym „Samorządzie Miejskim” piszemy o działaniach podjętych przez ZMP w związku z koronawirusem i planowanymi wyborami, a także o demografii jako potencjale rozwoju małych i średnich miast.
269.jpg

Związek Miast Polskich przedstawił 30 kwietnia br. po raz kolejny swoje propozycje zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które są notorycznie lekceważone przez stronę rządową i pomijane w kolejnych wersjach projektu. W opinii członków Zarządu ZMP, trudno nazwać ten projekt prawdziwą „tarczą antykryzysową”. Propozycje zgłoszone po raz kolejny przez Związek to absolutny pakiet minimum, który pozwoli uniknąć głębokiej recesji w samorządach. 

Po pierwszym okresie dezorganizacji prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, kiedy działała ona w trybie obiegowym, jako pierwszy spotkał się 30 kwietnia w formule telekonferencji roboczy zespół zdrowia i polityki społecznej. Przedstawiamy szeroką relację z tego spotkania. Jego głównymi tematami były: funkcjonowanie domów pomocy społecznej, trudna sytuacja kadrowa i finansowa szpitali, a także pomoc mikroprzedsiębiorcom z Funduszu Pracy.

Jak co miesiąc odnotowujemy też, co dzieje się w Programie „Rozwój lokalny”. Tym razem relacjonujemy seminarium on-line, które 2 i 3 kwietnia zainaugurowało cykl spotkań w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. Podczas seminariów poruszana jest tematyka wewnętrznych potencjałów warunkujących rozwój małych i średnich miast w Polsce. Na temat pierwszego spotkania z cyklu „Uruchomienie endogennych potencjałów warunkiem rozwoju małych i średnich miast w Polsce” wybrano demografię.

W tym roku w cyklu „Miasta jubileuszowe” opisujemy miasta, które na mocy Traktatu Wersalskiego wieńczącego I wojnę światową dopiero w 1920 roku powróciły do Polski. W tym numerze piszemy o Lesznie i Kościerzynie.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY