Samorząd Miejski nr 3 (289), marzec 2022
Marzec wypełniony był wydarzeniami istotnymi zarówno dla ZMP, jak i dla miast, które musiały stawić czoła niespotykanemu dotąd kryzysowi uchodźczemu. Relacjonujemy je w najnowszym wydaniu miesięcznika.
289.jpg
fot. Marcin Imański

Tegoroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, które odbyło się 11 marca po raz drugi w historii w formule online, zdominowały rozmowy o kryzysie, którego się nie spodziewaliśmy – o kryzysie migracyjnym, który po agresji Rosji na Ukrainę dotknął wszystkie polskie samorządy. Napływ uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy to kolejne wielkie wyzwanie dla polskich samorządów, po pandemii, z którą cały czas się mierzą.

Dlatego gościem spotkania był mer Lwowa, Andrij Sadowy, ale także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Tematyce Ukrainy i przybywających do polskich miast uchodźców w całości poświęcone było szóste spotkanie miast członkowskich Związku Miast Polskich, cztery warsztaty dla miast, które Związek zorganizował na temat „specustawy” o pomocy obywatelom Ukrainy, a także cały maraton spotkań Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas wszystkich tych spotkań rozmawiano o szeroko pojętych zagadnieniach pomocy – wprowadzeniu zapisów legislacyjnych, organizacji i koordynacji pomocy w skali całego kraju, ale też o wybranych zagadnieniach, np. oświatowych czy finansowych.

Finanse miast to kolejny temat, który zdominował działania ZMP w ostatnim okresie. Rząd bezładnie miota się w tzw. „polskim ładzie”, pokazując, że będzie nam – Polakom – coraz lepiej. W tym oczywiście samorządom. I to dzięki rządowi… Jak zwykle, choć jeszcze nie wręczają nam nowych czeków z kwotami, które rzekomo zyskamy. Tymczasem rok 2021 był – według większości aktywnych uczestników środowiska samorządowego – najtrudniejszym dla samorządu okresem od początku reform ustrojowych. Rok obecny będzie prawdopodobnie jeszcze trudniejszy.

Jak zawsze w „Samorządzie Miejskim” szeroko relacjonujemy prace Zarządu ZMP. Podczas posiedzenia online 25 marca jego członkowie poparli stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty w sprawie edukacji dzieci ukraińskich oraz negatywnie zaopiniowali m.in. projekt nowelizacji Karty Nauczyciela.

Podsumowujemy projekt „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. 10 marca odbyła się konferencja w Gdańsku, przygotowano film na temat dialogu trójstronnego oraz opublikowano sprawozdanie z propozycją modelu dialogu.

Zaglądamy do Kruszwicy, legendarnej stolicy Polski, która w tym roku obchodzi 600-lecie powtórnego nadania praw miejskich.

Relacjonujemy Kongres Sport Biznes Polska, który w tym roku odbywał się w cieniu wojny w Ukrainie. Wzięło w nim udział 700 uczestników ze świata sportu, biznesu, samorządu terytorialnego, a także nauki i mediów.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY