Samorząd Miejski nr 4 (280), kwiecień-maj 2021
W najnowszym numerze relacjonujemy prace nad Krajowym Planem Odbudowy. Wracamy do tematu aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej i piszemy o prawach człowieka w polskich samorządach.
280.jpg

30 kwietnia 2021 r. rząd przyjął ostateczną wersję projektu Krajowego Planu Odbudowy, którą następnie przesłał do Brukseli. Co dotąd udało się wywalczyć samorządom? I co jeszcze można w tym projekcie poprawić lub zmienić?

Ostatnie tygodnie to czas mobilizacji korporacji samorządowych, aby w maksymalnym stopniu wpłynąć na kształt tworzonego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. Na nadzwyczajnym posiedzeniu online 29 kwietnia br. Zarząd ZMP przyjął - jako jedyna organizacja samorządowa - stanowisko dotyczące nowej, zaprezentowanej 28 kwietnia 2021 roku, wersji Krajowego Planu Odbudowy. - Na dzisiaj nie możemy jednak pozytywnie zaopiniować KPO, jest zbyt dużo poważnych uwag. Dlatego proponujemy, aby dalej nad nim pracować. Uważamy też, że trzeba będzie monitorować realizację tego programu i mniej więcej po dwóch latach wprowadzić ewentualne korekty – mówił podczas briefingu prasowego Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Odbyły się już pierwsze posiedzenia powołanego przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego zespołu roboczego do spraw Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Strona samorządowa wskazała m.in. trzy najważniejsze postulaty dot. KPO oraz zasad jego wdrażania.

Zarząd ZMP podjął także stanowisko w sprawie możliwych skutków wprowadzenia niektórych przedsięwzięć z programu „Polski Ład” oraz oprotestował rządową propozycję dotyczącą ochotniczej straży pożarnej (OSP).

W „Samorządzie Miejskim” relacjonujemy konferencję „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”, jaką zorganizowały 21 kwietnia br. Stowarzyszenie Arteria oraz Komisja Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. – Musimy zwracać uwagę na ten kontekst praw człowieka, który związany jest z równością. Mianowicie powinniśmy tak organizować te wszystkie usługi adresowane do mieszkańców, by były one w miarę równo dostępne dla wszystkich; żeby były tak zorganizowane, by nie powodowały dyskryminacji kogokolwiek – mówił podczas konferencji Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Pracom nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej poświęcone było kwietniowe seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Związek poinformował miasta o aktualnym stanie prac oraz zaprosił do szerokiej dyskusji nad KPM, rozpoczynając tym samym prace nad zbieraniem postulatów z miast.

W 2021 roku przypada 30. rocznica podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie między Polską i Republiką Federalną Niemiec. Związek Miast Polskich zaprasza miasta do wspólnego celebrowania tej ważnej daty pamiętając, że polskie samorządy właśnie z partnerami z Niemiec zawiązały najwięcej formalnych związków.

W „Samorządzie Miejskim” zaglądamy do Zgierza – miasta, które w tym roku obchodzi ważną rocznicę – 200 lat od podpisania tzw. umowy zgierskiej. Ta prekursorska dla całego Królestwa Polskiego umowa zaowocowała bardzo dynamicznym rozwojem miasta, dała impuls do szybkiego rozwoju szeroko rozumianego przemysłu.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY