Samorząd Miejski nr 6 (292), czerwiec 2022
Światowe Forum Miejskie, dyskusja o Krajowej Polityce Miejskiej oraz problemy ciepłownictwa – to najważniejsze tematy, które absorbowały miasta i Związek w minionych tygodniach. Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika ZMP.
292.jpg

Ponad 10 tys. osób uczestniczyło od 26 do 30 czerwca br. w Światowym Forum Miejskim, a dodatkowo 6 tys. wzięło w nim udział zdalnie. W blisko 500 sesjach debatowało ponad 700 panelistów. WUF 11 w Katowicach przechodzi już do historii. Za nami pięć niezwykle intensywnych dni spotkań oraz owocnych dyskusji na temat kondycji i rozwoju miast.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia, które odbywały się na naszym specjalnym stoisku miast. Wspólnie z Unią Metropolii Polskich, a także Związkiem Miast Ukrainy Związek Miast Polskich zorganizował 17 paneli i seminariów z udziałem samorządowców i ekspertów. Każdego dnia zapraszaliśmy dziennikarzy na briefingi prasowe. W „Samorządzie Miejskim” piszemy o tym, co przyniosło miastom Światowe Forum Miejskie oraz jakie możliwości otworzyło.

Podczas Forum odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich i Rada Unii Metropolii Polskich. Samorządowcy z miast razem z przedstawicielami rządu rozpoczęli debatę na temat Krajowej Polityki Miejskiej oraz sposobów jej wdrażania w codzienne funkcjonowanie miast.

W miesięczniku także publikujemy relację ze zorganizowanego przez Związek spotkania konsultacyjnego przedstawicieli miast członkowskich ZMP i przedsiębiorstw komunalnych (zwłaszcza ciepłowniczych), którego celem było omówienie skokowego wzrostu cen mediów energetycznych oraz ich wpływu na budżety miast i ceny lokalnych usług komunalnych, a także przygotowanie propozycji rozwiązań tej trudnej sytuacji. Wcześniej Związek przeprowadził wśród miast członkowskich ankietę na temat wzrostu cen mediów energetycznych.

„Kobiety powinny zabierać głos w różnych sprawach, nawet w trudnych i kontrowersyjnych kwestiach, szczególnie gdy są przekonane do swoich argumentów, ponieważ oczekuje tego społeczeństwo” – mówi w wywiadzie specjalnie dla naszego miesięcznika laureatka tegorocznej nagrody Polka XXI, burmistrzyni Hrubieszowa, Marta Majewska.

Relacjonujemy konferencję bilateralną zorganizowaną w ramach Programu „Rozwój lokalny” z udziałem 200 osób reprezentujących polskie samorządy oraz ich partnerów z Norwegii i Islandii. Zaglądamy także do projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus i piszemy o konferencji sieciującej dla członków 77 partnerstw, w których bierze udział ponad 700 JST.

Rozmawiamy z burmistrzem Lublińca, Edwardem Maniurą, który opowiada o wielomilionowych inwestycjach, jakie poczyniono w mieście w ostatnich kilkunastu latach oraz zdradza, co było najtrudniejsze w jego pracy burmistrza w tym okresie.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY