„Samorząd Miejski” nr 7 (293), lipiec-sierpień 2022
Przez całe lato przedstawiciele ZMP uczestniczyli w intensywnych pracach legislacyjnych, m.in. w kwestiach ustawy o dochodach JST, dodatku węglowego czy sytuacji szpitali. Te oraz inne tematy pojawiają się w najnowszym wydaniu miesięcznika.
293.jpg

O nowelizacji ustawy o dochodach JST dyskutował w wakacje zarówno Zarząd Związku, jak i Komisji Wspólna oraz Senat. Zdaniem Zarządu, regulacja ta oznacza de facto przejście do ręcznego sterowania finansami JST, opartego o arbitralne decyzje urzędników, którzy w żadnym stopniu nie konsultują ich z JST. Projekt - wbrew propagandzie – nie stanowi żadnego dodatkowego wsparcia finansów JST; jest tylko przesunięciem o kilka miesięcy przekazania kwot, które byłyby należne JST wg nowego, ryczałtowego mechanizmu redystrybucji udziałów w PIT. „Projekt w najmniejszym stopniu nie rekompensuje dotychczasowych ubytków JST w bieżących dochodach własnych, jakimi są udziały we wpływach z podatku PIT, jaki płacą mieszkańcy danej społeczności.” – czytamy w stanowisku Zarządu.

Tymczasem na wspólnym posiedzeniu senackich komisji: Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 5 września br. były rozpatrywane pierwsze senackie inicjatywy legislacyjne dotyczące finansów JST. To odpowiedź na samorządową propozycję uzdrowienia finansów Polski – nazwaną Sanacją Finansów Państwa Polskiego, którą przedstawiciele Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich złożyli w Senacie 21 lipca br.

Po raz kolejny w gronie przedstawicieli miast rozmawiano o dyskryminacji miast i ich mieszkańców, m.in. w oparciu o wskaźniki obrazujące sposób rozpatrzenia II tury programu inwestycji strategicznych „Polskiego Ładu”. Zarząd ZMP zauważa, że dyskryminowane są miasta i ich mieszkańcy, a proces ten postępuje.

W sierpniu trwały intensywne rządowo-samorządowe rozmowy w sprawie brakujących pieniędzy na podwyżki dla pracowników szpitali. Paradoksalnie, dodatkowe 20 mld zł w systemie ochrony zdrowia może spowodować pogorszenie sytuacji pacjentów. Szpitale będą ciąć koszty inne niż płace.

W artykule pt. „Quo vadis, social media?” piszemy o roli mediów społecznościowych, ich przyszłości, a także o tym, jak mieszkańcy postrzegają komunikację społeczną samorządów i mediów lokalnych. Czy miasto potrzebuje komunikować się z mieszkańcami na Facebooku? Czy social media są dla samorządów? Czy da się w atrakcyjny i ciekawy sposób komunikować o przebudowie ronda? Które miasta robią to dobrze i dlaczego? – w „Samorządzie Miejskim” zapraszamy na I Samorządowy Kongres Internetu i Mediów Społecznościowych.

Raz jeszcze wracamy do tegorocznego Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. W ramach przygotowań miast do udziału w tym wydarzeniu, Związek Miast Polskich zorganizował cykl seminariów Forum Rozwoju Lokalnego. Relacjonujemy ostatnie dwa spotkania z tego cyklu – poświęcone mieszkalnictwu i zasobom miast oraz realizacji przez polskie miasta Światowych Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Zaglądamy do Grodziska Mazowieckiego, które w tym roku obchodzi 500. rocznicę nadania praw miejskich.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY