„Samorząd Miejski” nr 9 (295), październik 2022
Jak sprostać wysokim cenom energii w samorządach? To pytanie, z którym dziś każdy burmistrz i prezydent budzi się i zasypia. O tym m.in. piszemy w najnowszym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski”. Zapraszamy do lektury.
foto-Biała_Piska_-_wieża_ciśnień.jpg
fot. Archiwum UM

Od mniej więcej roku rosną w sposób galopujący ceny nośników energii i w znaczący sposób wpływają na działania podejmowane przez samorządy. To z jednej strony oszczędzanie i ograniczanie wydatków, z drugiej działania adaptacyjne i osłonowe, opiekuńcze, związane z coraz trudniejszą sytuacją coraz większej liczby mieszkańców.

Władze polskich miast zastanawiaj się obecnie, czy zamykać biblioteki i zamieniać je na czas zimy na ogrzewalnie. Z drugiej strony mamy do czynienia z sytuacją, że coraz więcej mieszkańców miast doświadcza sytuacji, że znaleźli się w sytuacji, w której nie powinni być.

O górnych limitach cen prądu i węgla na specjalnym, dodatkowym spotkaniu samorządowcy z Komisji Wspólnej rozmawiali z premierem M. Morawieckim. Komisja Wspólna pozytywnie zaopiniowała projekty ustaw dotyczące ograniczania cen energii oraz dystrybucji węgla dla mieszkańców. Jednak zanim doszło do tych rozmów, w Warszawie, m.in. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się protest środowiska samorządowego. Wcześniejsze sygnały samorządowców przekazywane do rządu, że podwyżki cen prądu wyniosą od 300 do nawet 700 procent były lekceważone. I o takich trudnych relacjach między samorządami a rządem piszemy w „Samorządzie Miejskim” w tekście pt. „Brak dialogu i psucie państwa”.

O reagowaniu na kryzys rozmawiano także podczas niedawnego I Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych Local-SoMe’22 w Tychach. Był współorganizowany przez Związek Miast Polskich oraz Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS).

Czym są miasta praw człowieka? Jak je tworzyć i o nie zabiegać? – mówił o tym podczas konferencji pt. „Prawa człowieka jako fundament działań lokalnych” prof. Adam Bodnar. Konferencja zakończyła projekt „Standard minimum praw człowieka w polskim samorządzie”.

Strategicznemu tematowi transformacji energetycznej polskich miast było poświęcone specjalne seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Było to pierwsze z kilku spotkań, jakie ZMP zorganizuje dla miast na ten temat w najbliższych kilku tygodniach.

W miesięczniku rozmawiamy z Beatą Sokołowską, burmistrz Białej Piskiej. Ta niewielka, licząca niespełna 4 tysiące mieszkańców miejscowość obchodzi w tym roku jubileusz 300-lecia praw miejskich.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY