Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym
5 maja br. Senat odrzucił ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Za odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35.
senat-strona.jpg
fot. senat.gov.pl

5 maja br. po godz. 21.30 Izba odrzuciła ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym. Za odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35, a 1 senator wstrzymał się od głosu.

Połączone komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawcza zaproponowały Senatowi odrzucenie ustawy, ich mniejszość zaś przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. zakłada, że mają one zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z ustawą, wyborcy mają otrzymać pakiety wyborcze, które dostarczy do ich skrzynek pocztowych Poczta Polska. Głosowanie ma się odbyć w godz. 6.00–20.00. Wyborcy będą musieli wówczas umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców. Ustawa zakłada też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów z uwzględnieniem granicznych terminów wynikających z konstytucji; najpóźniejszy termin to 23 maja 2020 r.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY