Pierwszy rok nowej, ósmej kadencji był jednocześnie podwójnym rokiem wyborczym, w którym Związek silnie zaangażował się we współdziałanie z innymi środowiskami na rzecz jak najwyższej frekwencji wyborczej, co było naturalnym następstwem sukcesu profrekwencyjnej kampanii ZMP w roku 2018 (Sam urządzaj swoje miasto). Frekwencja w wyborach samorządowych 2018 była najwyższa spośród wszystkich wyborów przeprowadzonych po 4 czerwca 1989 roku, oprócz wyborów prezydenckich.
Najpierw, wspólnie z wieloma miastami, propagowaliśmy hasło 15 lat w Unii Europejskiej – #dziękUEmy. Celem kampanii było uzyskanie jak najwyższej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a jesienią liczni przedstawiciele miast członkowskich zaangażowali się w wybory parlamentarne, działając na rzecz budowy szerokiej koalicji w wyborach do Senatu, w których uczestniczyli również samorządowcy, w tym prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz.
Niestety początek nowej kadencji został tragicznie naznaczony śmiercią jednego spośród nas – wybranego po raz szósty, a po raz piąty bezpośrednio przez mieszkańców, prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, który tuż przed śmiercią zaprosił nas do miasta wolności i solidarności na trzydziestolecie wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Zebraliśmy się w Gdańsku dwukrotnie: najpierw w rocznicę wyborów, które zakończyły w Polsce komunizm i doprowadziły do przemian, których pierwszym etapem były ustawy samorządowe i pierwsze wolne wybory gminne 27 maja 1990 roku.
Następnie w rocznicę Porozumień Sierpniowych przyjęliśmy, po dyskusji na stronie internetowej www.samorzadydlapolski.pl 21 postulatów samorządowych – nasz program działania na najbliższe lata.
Dzięki tym działaniom – naszym i całego środowiska samorządowego – uzyskany w 2019 roku, szczególnie wartościowy, silny poparciem mieszkańców, mandat, cieszy się trwałym zaufaniem mieszkańców. Wyrazem tego są wyniki ostatniego badania opinii publicznej, opublikowanego przez CBOS w styczniu 2020 roku
Sprawozdanie Zarządu z działalności Związku Miast Polskich w 2019 roku