Znalazły się tam m.in. wsparcie zawodowe, porady prawne, kursy języka polskiego, szkolenia dla urzędników i utworzenie powiatowych zespołów ds. migracji. W związku z epidemią Covid-19 uruchamiane są też działania interwencyjne.
Standard minimum w integracji (SMI) to zestaw podstawowych zadań, które mają pomóc w jak najlepszym zintegrowaniu się cudzoziemców w każdym z 56 samorządów OMGGS.
- Mieszkanki i mieszkańcy naszych gmin - imigranci często z powodu barier proceduralnych i językowych mają utrudniony kontakt z urzędami. Rada Obszaru Metropolitalnego chce zmienić tę sytuację. Chcemy, żeby zarówno wydziały obsługi mieszkańców, szkoły i ośrodki zdrowia, urzędy, urzędy pracy były być tak samo dostępne dla imigrantów, jak i obywateli Polski - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i prezes Rady OMGGS. - Nie jest dopuszczalne dla mnie, aby nasze jednostki odsyłały imigrantów do specjalnych wydziałów czy organizacji pozarządowych zajmujących się sprawami imigranckimi. Pracujemy nad tym, by nowi mieszkańcy Gdańska i naszej metropolii mogli realizować swoje plany i aspiracje, czuli się u nas bezpiecznie, a samorządowcy i instytucje lokalne miały do dyspozycji rozwiązania gotowe do wdrożenia.
SMI składa się z czterech kroków. Na początek w każdym z powiatów powstaną zespoły ds. migracji, które zajmą się monitorowaniem sytuacji związanej z osiedlaniem się migrantów w metropolii. Szkoły zostaną przygotowane na naukę dzieci z doświadczeniem migracji. Gminy zajmą się organizacją kursów języka polskiego dla dorosłych. Urzędy gmin, biura obsługi mieszkańców, punkty informacyjne itp. zostaną wyposażone w przetłumaczone na języki obce informacje dla cudzoziemców, a urzędnicy przeszkoleni z właściwej obsługi migrantów. Imigranci uzyskają bezpośredni dostęp do rynku pracy za pośrednictwem portalu Agencji Rozwoju Pomorza LiveMore.
- Chcemy żeby imigranci na Pomorzu czuli się mieszkańcami naszego regionu i jako tacy byli traktowani. Nie chcemy żyć w osobnych, równoległych światach, chcemy spotykać imigrantów w naszych instytucjach, rozmawiać, udzielać im pomocy jak każdemu innemu mieszkańcowi Gdyni - podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, zastępca prezydenta Gdyni i współprzewodnicząca Komisji ds. społeczno-gospodarczych OMGGS. - Chcemy, żeby imigranci byli zatrudniani na uczciwych warunkach. Wdrożenie Standardu Minimum w Metropolii to dobra baza dla integracji. Ujęty w Standardzie wybór działań uznaliśmy za kluczowy i chcemy wdrożyć je we wszystkich gminach i powiatach metropolii.