Strategia Gmin Powiatu Brzozowskiego ze wsparciem mieszkańców
Komunikacja i rozmowy z partnerami oraz z mieszkańcami obszaru partnerstwa odbywały się w formie warsztatów, wywiadów, ankietyzacji i dotyczyły ocen, uwag, potrzeb, propozycji i wizji.
Parnerstwo_Gmin_Powiatu_Brzozowskiego_-_Grupowe_warsztaty.jpg
fot. Arch. ZMP

Budowa Strategii Gmin Powiatu Brzozowskiego odbywa się przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców, młodzieży oraz lokalnych liderów, którzy chętnie włączyli się proces przygotowania diagnozy obszaru partnerstwa poprzez chociażby udział w badaniach ankietowych, które dot. m.in. atutów oraz deficytów gmin z obszaru partnerstwa.
W samym badaniu mieszkańców udział wzięło 1006 respondentów, zaś w badaniu przeprowadzonym wśród młodzieży ostatnich klas na zadane pytania w ankietach odpowiedziało 413 uczniów, z czego 339 są uczniami z obszaru partnerstwa.

Trzeba przyznać, że było to pierwsze tak szerokie badanie przeprowadzone na terenie powiatu brzozowskiego, na co zwraca uwagę Przewodniczący Rady Partnerstwa, Dyrektor – Członek Zarządu Powiatu Brzozowskiego, Wiesław Marchel.

„Wstępne etapy realizacji celów partnerstwa, w ramach projektu pilotażowego pn. Centrum Wsparcia Doradczego, na obszarze wszystkich Gmin, funkcjonujących
w strukturze Powiatu Brzozowskiego i tworzących Partnerstwo Gmin Powiatu Brzozowskiego stworzyły warunki do przeprowadzenia - po raz pierwszy - szerokiej
i publicznej rozmowy z mieszkańcami obszaru partnerstwa. Komunikacja i rozmowy
z partnerami oraz z mieszkańcami obszaru partnerstwa odbywały się w formie przeprowadzenia warsztatów, wywiadów, ankietyzacji i były przeprowadzone
w zakresie ocen, uwag, potrzeb, propozycji, wizji. Ponad jeden tysiąc ankiet od mieszkańców, ponad 300 od młodzieży, świadczą dobrze o potrzebie prowadzenia przez samorządy takich form stałej komunikacji, dyskusji i rozmów z mieszkańcami samorządów. Szefom samorządów tworzących partnerstwo należny jest ukłon za skierowanie do Grupy Roboczej pracowników o dużej wiedzy, dużym potencjale analitycznym i ogromnym zaangażowaniu. Efektem dotychczasowych prac jest wypracowanie dokumentu pn.«Raport Diagnostyczny – Portret Diagnostyczny Gmin Powiatu Brzozowskiego».”

Burzliwe dyskusje, liczne sugestie oraz refleksje to efekty pracy spotkań, warsztatów, którym celem było wypracowanie spójnego raportu diagnostycznego dla Partnerstwa Gmin Powiatu Brzozowskiego.

Jednym z warsztatów, które wzbudził ogromne poruszenie wśród członków zespołu roboczego, były warsztaty mapowania produktów i zasobów moderowane przez doradców partnerstw: Kamila Niklewicza i Marka Gabzdyla. Warsztaty pozwoliły na przyjęcie listy podstawowych, kluczowych elementów wyróżniających, ale także scalających obszar partnerstwa. Są nimi: walory środowiska naturalnego skomunikowanie, bogata tożsamość kulturowa i historyczna, przedsiębiorczość mieszkańców, przywiązanie do tradycyjnych modeli życia, atrakcyjne produkty lokalnej kuchni i rzemiosła i wiele innych, o których można przeczytać w Raporcie Diagnostycznym Partnerstwa Gmin Powiatu Brzozowskiego. Warsztaty te miały na celu odkryć potencjał endogenny drzemiący w danej gminie i co ciekawe ukazały, jak dobrze znają gminy, mieszkańcy sąsiednich gmin tworzących partnerstwo.

Kamil Niklewicz



POZOSTAŁE ARTYKUŁY