Światowe Forum Miejskie w Katowicach wystartowało
22,5 tysiąca osób ze 174 krajów świata zarejestrowało się na 11. Światowe Forum Miejskie. Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielę, 26 czerwca. Dziś odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia Forum. Polskie miasta są obecne na specjalnym stoisku.
R6J_2530.jpg

Duża część stoisk w strefie URBAN EXPO należy do polskich instytucji, ale silnie reprezentowane są też regiony Afryki i Bliskiego Wschodu.

W poniedziałek podczas Forum rozpoczęły się m.in. obrady Zgromadzeń: obywatelskiego, do spraw młodych, do spraw kobiet, biznesowego oraz zgromadzenia władz lokalnych i centralnych. Na dwóch ostatnich wystąpiła Maimunah Mohd Sharif. Podczas zgromadzenia władz lokalnych i centralnych szefowa UN-Habitat podkreślała, że mimo pandemii, wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego oraz żywnościowego kraje muszą solidarnie wdrażać cele zrównoważonego rozwoju. Sharif przypomniała, że na ich osiągnięcie – zgodnie z planem ONZ - zostało już tylko 8 lat.

Przygotować miasta na zmiany

Jednym z głównych wydarzeń pierwszego roboczego dnia Forum (27 czerwca) będzie okrągły stół National Urban Policies in a Changing World, organizowany przez polski rząd. Dwugodzinna dyskusja skupi się na znaczeniu krajowych polityk miejskich w walce ze współczesnymi kryzysami i wyzwaniami miast. Główne wątki, które poruszą dyskutanci to: rola innowacji w rozwoju, transformacja energetyczna, kryzys mieszkaniowy, problemy sektora transportu oraz planowanie przestrzenne. Punktem wyjścia do rozmów będzie prezentacja przez ministerstwo funduszy i polityki regionalnej ostatecznej wersji Krajowej Polityki Miejskiej 2030 oraz powołanie jej rady wykonawczej.

Jak radzić sobie z kryzysami

Kryzysy ostatnich lat, rosyjska inwazja na Ukrainę, pandemia COVID-19 czy rosnące ryzyko katastrofy klimatycznej, w szczególnej mierze dotykają miasta. Dlatego podczas Forum odbędzie się Nadzwyczajny Dialog z udziałem m.in. włodarzy miast, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i naukowców. Będzie to część osobnej ścieżki tematycznej poświęconej kryzysom miejskim, ich przeciwdziałaniu i odbudowie.

W czasie dyskusji uczestnicy będą się zastanawiać, z jakimi kryzysami przyjdzie nam się mierzyć w przyszłości i w jakim stopniu będą wpływać na miejskie społeczności. Postarają się także odpowiedzieć na pytanie, jak kryzys może stać się szansą do szybszego wprowadzania kluczowych zmian. Włodarze miast są osobami na „pierwszej linii frontu” w reagowaniu kryzysowym, więc podczas panelu podzielą się doświadczeniami ze współpracy z krajowymi rządami i organizacjami międzynarodowymi, a także opowiedzą, jak przygotowywać i mobilizować miejskie społeczności.

Jak projektować transformację w miastach

Dziś głos ws. zrównoważonego rozwoju miast zabiorą ich architekci, którzy w dwóch równoległych panelach opowiedzą, jak klimat zmienia podejście do urbanistyki. W pierwszym (Climate Change and the Role of Cities Redux), na zaproszenie nowojorskiej organizacji Consortium for Sustainable Urbanization, planiści z USA, Kanady, Egiptu czy Indii będą dyskutować, jak dostosować przestrzeń miejską do rozwoju OZE oraz transformacji sektora transportu, m.in. nowych form mobilności. Omówią rolę sztucznej inteligencji i transportu zbiorowego w usprawnieniu poruszania się po mieście, a także sposoby na dostosowanie przestrzeni publicznej i miejskiego budownictwa do wymogów zrównoważonego rozwoju.

Druga debata (Planning for the Green, Healthy Cities of the Future) skupi się na wpływie planowania przestrzennego na obniżenie emisji oraz poprawę zdrowia mieszkańców i jakości środowiska – szczególnie wobec problemu tzw. rozlewania się aglomeracji oraz ich rosnącej populacji. Organizatorem dyskusji jest departament stanu USA, który zaprosił m.in. ekspertów z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. W trakcie dyskusji ma zostać wypracowany zestaw dobrych praktyk dla urbanistów zakresie planowania i projektowania zielonej przestrzeni publicznej.

Podobny cel będzie miał panel Komisji Europejskiej (Sustainable urban development support in the European Union). Jego uczestnicy skupią się na finansowaniu transformacji miast i unijnych narzędziach. Przedstawiciele DG REGIO, Wspólnotowego Centrum Badawczego oraz Rzymu i Lille opowiedzą m.in. o roli, jaką odgrywa polityka spójności oraz możliwościach wsparcia ze strony Brukseli.

Więcej informacji o programie WUF11 – TUTAJ

POZOSTAŁE ARTYKUŁY