Do pracy w nowej radzie zaproszeni są mieszkańcy, a także organizacje pozarządowe oraz miejskie jednostki. Podstawowym celem działania nowego organu ma być wypracowanie koncepcji, pomysłów i rozwiązań na rzecz opracowania strategii równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym.
Utworzenie w Świdnicy Rady ds. Równego Traktowania jest odpowiedzią na zwiększoną częstotliwość podejmowanych prób różnorodnej dyskryminacji opartej na uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii i sytuacji społeczno-ekonomicznej w regionie.
- W Świdnicy nie ma zgody na jakąkolwiek dyskryminację czy nietolerancję, niezależenie od tego jakie jest jej podłoże – płeć, wiek, rasa czy orientacja seksualna. Zachęcam wszystkich dla których bliskie są takie wartości, jak równość, wolność, solidarność i szacunek, do udziału w pracach nowej rady – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Rada ds. Równego Traktowania w Świdnicy składać będzie się z 12 osób. Ich praca odbywać będzie się na zasadach społecznych, czyli bez pobierania wynagrodzenia. Pierwsze posiedzenie nowego organu planowane jest do końca marca tego roku.
Podobne organy doradcze powstały w takich miastach jak Gdańsk, Kraków czy Bydgoszcz.