Toruń – 100 lat Wolnego Miasta
W tych dniach Toruń świętował 95. rocznicę wyzwolenia spod zaboru pruskiego. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim.
Kultura Z naszych miast
Toru_-powr_t_do_wolnej.jpg
fot. torun.pl

Obchody rocznicy tego wydarzenia rozpoczęły się 16 stycznia 2015 r. 18 stycznia na Rynku Staromiejskim z balkonu ratusza rozległy się pamiętne słowa gen. Józefa Hallera „Serdeczne dzięki wam od wojska polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”.

- Wszyscy jesteśmy spadkobiercami tej przełomowej chwili. I słów generała Józefa Hallera, który po przybyciu do wyzwolonego Torunia powiedział: „Tu była, jest i będzie tylko Polska!” . 18 stycznia, w dniu 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski bądźmy razem, świętujmy razem - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski, zapowiadając toruńskie świętowanie.

W ramach obchodów rocznicowych obyła się rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto, piknik historyczny „Halleriada", uroczystość patriotyczna i otwarty koncert muzyki ostatniego 100-lecia w Arenie Toruń.

Od grudnia 2019 r. na dwóch autobusach MZK Toruń jeżdżących po całym mieście można oglądać niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. W ten sposób twórcy - Joanna Górska I Rafał Góralski - włączyli się w obchody 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Więcej TUTAJ

Z okazji rocznicy Urząd Miasta Torunia przygotował dla 18-latków odbierających w roku jubileuszowym dowody osobiste wyjątkowy gadżet - skórzane etui na dokumenty z herbem Torunia oraz okolicznościowym tłoczeniem.

Wydarzenia nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń będą się odbywały przez cały 2020 rok. Planowane jest stworzenie i udostępnienie trasy wycieczkowej pn. „Toruński szlak niepodległości” oraz kolejne edycje biegów niepodległościowych, m.in. Sztafet Wolności i Biegu Tropem Wilczym. W programie znalazły się również konkursy, warsztaty i gry miejskie.

Oprócz zaplanowanych wydarzeń w Toruniu pojawią się miejsca pamięci - zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablica poświęcona Julianowi Fałatowi oraz mural upamiętniający kobiety toruńskiej niepodległości – Wandę Szuman, Helenę Piskorską, Helenę Steinborn, Annę Piasecką.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY