Na Srebrnej Linii dyżurować będą specjaliści m.in. psychologowie, informatycy oraz osoby zorientowane w bieżących wydarzeniach organizowanych na terenie miasta.
Projekt „Srebrnej Linii” znalazł się w opracowywanym wiosną tego roku nowym Programie Polityki Senioralnej dla miasta Tychy na lata 2020 - 2027. Dokument był szeroko konsultowany z seniorami, m.in. z Tyską Radą Seniorów, która pozytywnie odniosła się do tego pomysłu.
- Podczas pandemii zauważyliśmy, że osoby starsze zostały odcięte od świata, nie było nie było możliwości wychodzenia z domów, wielu ludzi wycofało się, niemal straciło kontakt ze światem zewnętrznym. Uruchomienie specjalnej linii jest świetnym rozwiązaniem, które zapewni im stały kontakt, będą mogli zadzwonić, zapytać, a czasem po prostu porozmawiać. To taki telefon zaufania, niektórzy z nas mówią „telefon do przyjaciela” – mówi Urszula Polubiec, przewodnicząca Tyskiej Rady Seniorów.
Teraz projekt od pomysłu przeszedł do etapu realizacji.
W ramach programu od 22 września tyscy seniorzy będą mogli uzyskać bezpłatną pomoc telefoniczną w zakresie:
• wsparcia psychologicznego,
• informacji o wydarzeniach i ciekawych inicjatywach dla seniorów,
• drobnego doradztwa prawnego (np. na co zwrócić uwagę podpisując umowę z operatorem telefonii),
• dostępności i zarezerwowania leków w aptekach na terenie Tychów,
• pomocy w rozwiązywaniu problemów z obsługą np. telefonu komórkowego czy komputera,
• zorganizowania pomocy wolontariusza potrzebnej np. do zrobienia zakupów.
Srebrna Linia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17 pod numerem 793-516-516.
Z danych urzędu miasta wynika, że obecnie w Tychach ponad 35 tysięcy mieszkańców skończyło 60 rok życia.
- Nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego staramy się realizować coraz więcej projektów z myślą o seniorach. „Srebrna linia” jest kolejnym takim projektem. Naszym celem jest kompleksowa pomoc seniorom i zapobieganie ich wykluczeniu. Chcemy, by wiedzieli, że nie są sami, że mogą liczyć na wsparcie – mówi Maciej Gramatyka, z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.
Program jest współfinansowany ze środków budżetu miasta Tychy (13 000 zł). Całkowita koszt realizacji projektu to 22 920 złotych. Zadanie będzie realizowane przez Fundację „Po skrzydła”.