W miastach jest potrzeba bycia razem. O działaniach ZMP w nowej kadencji (WIDEO)
Związek Miast Polskich to 356 miast, w których mieszka prawie 80% miejskiej ludności Polski.
Podsuma_ZMP-wideo-2.jpg

- W ostatnich latach mamy coraz więcej członków, a to pokazuje, że jest potrzeba bycia razem i wspólnej obrony interesów polskich miast – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, członek Zarządu ZMP.

- Opłaca się być razem i wspólnie działać tym bardziej, że przed nami wielkie wyzwania – podkreśla prezydent Ełku.

O wyzwania, jakie stoją przed samorządami w najbliższych latach, zapytaliśmy Andrzeja Porawskiego, dyrektora Biura ZMP.

- Myśląc o najbliższej przyszłości polskich miast, musimy zdać sobie sprawę, że czekają nas w najbliższym czasie dwie rewolucje. Pierwsza dotyczyć będzie finansów miast. Będą one zorganizowane zupełnie inaczej, w związku z tym zmianie będzie musiało ulec myślenie o dochodach i wydatkach oraz zarządzanie tymi finansami. Druga rewolucja, która jest przed nami, związana jest z reformą planowania przestrzennego. Będzie ono teraz ściśle powiązane z planowaniem i prowadzeniem polityki rozwoju - mówi Andrzej Porawski.

Zdaniem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina i wiceprezesa ZMP, dyskusję o wyzwaniach na nową kadencję zdominował finanse samorządowe. - Ponieśliśmy porażkę, ponieważ nie udało się skorygować polityki polskiego rządu związanej z tzw. Polskim Ładem, który zdemolował finanse samorządowe - mówi prezydent. Ale też zwraca uwagę, że Związek Miast Polskich w walce o lepsze finanse polskich samorządów był najbardziej aktywny, wykonując analizy i opracowując scenariusze dalszych działań, a także negocjując ze stroną rządową. Obecnie Związek bierze udział w opracowywaniu nowych zasad dla finansów samorządowych. Prezydent Żuk podkreśla także znaczenie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym. 

Dla Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina, członkini Zarządu ZMP, największym i najpilniejszym wyzwaniem nowej kadencji jest zmiana prawa, aby zatrzymać przestępczy proceder sprowadzania do Polski odpadów niebezpiecznych. – My jako samorządowcy świetnie radzimy sobie z odpadami komunalnymi, natomiast kwestia odpadów niebezpiecznych musi być natychmiast uregulowana przepisami prawa tak, aby nigdy więcej nie wjechały na teren naszego państwa – mówi pani burmistrz.

Jakie jest stanowisko Związku w tej sprawie?

Marek Wójcik - pełnomocnik Zarządu ds. legislacyjnych mówi o pracach Związku i miast w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W Komisji Wspólnej Związek i nasze miasta reprezentuje silna ekipa doświadczonych burmistrzów i prezydentów. To istotne, gdyż podczas pracy tego gremium nasze środowisko może na wczesnym etapie stanowienia prawa wiele dobrego uzyskać, a czasem wiele złego odwrócić.

Ile udało się zaoszczędzić pieniędzy dla samorządów w ostatniej kadencji dzięki aktywności przedstawicieli ZMP w Komisji?

Zapraszamy do naszych MULTIMEDIÓW, gdzie znaleźć można więcej materiałów wideo!


POZOSTAŁE ARTYKUŁY