W Senacie o inwestycjach strategicznych
Tematem posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 15 lutego br. były problemy JST dotyczące realizacji Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu.
Z Senatu FINANSE
PIS_-_15.02.2022.jpg
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Zdaniem przewodniczącego komisji senatora Zygmunta Frankiewicza szereg problemów i trudności zgłaszanych w związku z realizacją tego programu wymaga wyjaśnienia i rozwiązania. Dlatego do wspólnej dyskusji zaproszono przedstawicieli samorządów i organizacji oraz samorządowych przedstawicieli rządu i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podczas posiedzenia Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, podkreśliła, że rozmawiając o funduszach dla samorządów, musimy pamiętać, że cały czas tracą one środki na zaspokojenie potrzeb mieszkańców wskutek obniżenia wpływów z podstawowego źródła dochodów własnych, jakim są udziały we wpływach z podatku od osób fizycznych. Prawdziwym wsparciem dla samorządów byłoby spełnienie postulatu dotyczącego zwiększenia ich udziału w podatku PIT i tylko takie rozwiązanie może im zapewnić zrównoważony rozwój. 

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Andrzej Porawski zwrócił uwagę, że przyjęty w programie zbyt niski górny poziom finasowania inwestycji w wielkich miastach znacząco utrudnił aplikowanie przez nie o realizację dużych i kosztownych inwestycji. Inne problemy zgłaszane w dyskusji dotyczyły m.in. zbyt krótkiego po otrzymaniu promesy z BGK terminu na rozpoczęcie procedury związanej z zamówieniem publicznym i potrzeby wydłużenia go do 12 miesięcy, małej dostępności wykonawców i przedsiębiorców, którzy w związku z przyjętym systemem płatności z dołu mogą przerzucać koszty swojego kredytowania na samorządy, a także zwiększenia kosztów planowanych inwestycji wskutek inflacji. Postulowano też objęcie programem inwestycji w ochronie zdrowia.

Odpowiadając na zgłaszane problemy, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński przypomniał, że program przygotowano w celu pobudzenia gospodarczego po pandemii. Dlatego w przeciwieństwie do programów unijnych miał on być prosty i elastyczny, oparty na promesach i płatnościach z dołu. Apelował, by w konkretnych sprawach dotyczących jego realizacji kontaktować się z bankiem i wspólnie poszukiwać rozwiązania. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział, że na zgłaszane problemy udzieli komisji samorządu odpowiedzi pisemnej. Poinformował, że do tej pory wpłynęło 238 wniosków na wydanie promesy na około 2 mld zł, czyli są to już inwestycje po przetargach. W tej liczbie podpisanych zostało 148 umów na realizację konkretnych zadań w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, na kwotę około 12% niższą od planowanej we wnioskach. Autorzy programu mają jednak świadomość, że te kwoty mogą być wyższe ze względu na inflację.

Źródło: senat.gov.pl

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY