W Senacie o Profesorze Michale Kuleszy
16 lutego br. w Senacie odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, poświęcone pamięci Profesora. Prowadził je przewodniczący Komisji, senator Zygmunt Frankiewicz, Prezes Związku.
Z Senatu
Michał_Kulesza.jpg
fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

13 stycznia minęła 10. rocznica śmierci Profesora Michała Kuleszy, który dla wielu osób prawdziwie zainteresowanych budowaniem fundamentów dobrego państwa, był wzorem, nauczycielem, kreatorem rozwiązań ten fundament tworzących. A dla nas, samorządowców, był jeszcze Przyjacielem, z wyboru bardziej własnego niż naszego (choć tę przyjaźń odwzajemnialiśmy), bo Mu na nas zależało. Zależało Mu na tym, aby prawo było dla nas sprzyjające, ale także na tym, byśmy je dobrze wykonywali, wprowa­dzali w życie, aby samorząd był prawdziwą wspólnotą mieszkańców.

Jerzy Stępień, który w Senacie I kadencji przewodniczył tej Komisji, przypomniał rolę Profesora przy Okrągłym Stole oraz w I (gminy) i II (powiaty i województwa) etapie reformy samorządowej. Premier Jerzy Buzek, który przeprowadził ten II etap, podkreślił rolę Michała Kuleszy w budowaniu innych niż samorząd fundamentów państwa: służby cywilnej, biura rzecznika praw obywatelskich, funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Profesor Hubert Izdebski przypomniał udział Profesora w tworzeniu mediów samorządowych, zarówno tych bieżących (Tygodnik „Wspólnota”) jak i profesjonalnych („Samorząd Terytorialny”). Wojciech Onyszkiewicz, członek KOR, wspomniał Michała Kuleszę jako harcerza ze słynnej Czarnej Jedynki i prze­wodnika młodzieży (wychowanie przez zadania). Natomiast dr hab. Arwid Mednis, dziś kierujący na Uniwersytecie Warszawskim zakładem, który przez 18 lat prowadził prof. Michał Kulesza, mówił o nim jako o „czło­wieku uniwersytetu”.

W dalszej części głos zabrało kilka osób związanych z samorządem terytorialnym i jego losami. Wszyscy podkreślali różne aspekty swojej współpracy z Profesorem Kuleszą, które zawsze przyczyniały się do budowania demokracji lokalnej jako fundamentu państwa i partnerskiej współpracy różnych instytucji i osób dla dobra publicznego.

Kończąc posiedzenie przewodniczący KSTAP, Zygmunt Frankiewicz, stwierdził, że to poruszające spot­kanie było nie tylko wspomnieniem osoby Michała Kuleszy, „ale też przypomnieniem pewnych wzorców, dzisiaj już rzadko spotykanych: swoista nauka tego, jak skutecznie i uczciwie postępować dla dobra państwa. Dobro państwa przewijało się tutaj dziś wielokrotnie, prawie we wszystkich wypowiedziach. Nie jest to takie częste, nawet w Parlamencie.” 

Retransmisja posiedzenia jest dostępna w internecie: https://av8.senat.pl/10KSTAP2101.

Latem 1993 roku, w dniu, w którym Michał Kulesza ogłosił, że rezygnuje z funkcji pełnomocnika rządu ds. reformy powiatowej, którą powierzyła mu premier Hanna Suchocka, a którą próbował bezskutecznie kontynuować po upadku jej rządu, otrzymał w Poznaniu honorowe wyróżnienie Związku Miast Polskich, Złotą Wstęgę Miast Polskich, którą później dostały jeszcze tylko dwie osoby: Jerzy Buzek i Jan Olbrycht. Już wtedy dostrzegliśmy znaczenie Jego postawy dla samorządu – Jego mądrości i wartości dzieła, które tworzył.

(apo)

Michał Kulesza ze Złotą Wstęgą Miast Polskich. Fot. Arch. ZMP
Michał Kulesza z Janem Olbrychtem. Fot. Arch. ZMP

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY