Miasto nadal organizuje pomoc dla osób uciekających przed wojną zza polsko-ukraińskiej granicy
Od 24 lutego br. służby miejskie i warszawscy wolontariusze udzielili wsparcia ponad 218 tys. uchodźców. Tylko 23 marca było to ponad 6 tys. osób. Przybywający z Ukrainy mogą liczyć m.in. na informacje, miejsca noclegowe, pomoc medyczną, darmową komunikację czy wsparcie w poszukiwaniu pracy.
Miejsca noclegowe i pobytowe dla uchodźców
Do tej pory z miejskiej oferty pobytu lub noclegu skorzystało niemal 41 tys. ukraińskich uchodźców. W obiektach przygotowanych przez Warszawę zakwaterowanych jest obecnie ponad 1,5 tys. osób, z czego 40 procent stanowią dzieci.
Działa punkt humanitarny przy Dworcu Wschodnim, utworzony wspólnie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. Schronienie znajdują tam osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Obok powstaje również punkt tworzony przez Norwegian Refugee Council we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Aby dotrzeć do wyznaczonego miejsca zakwaterowania, uchodźcy mogą skorzystać z miejskich autobusów. Od początku działań warszawski ZTM zapewnił 1287 kursów, przewożąc w sumie ponad 42 tys. osób. Wczoraj tym środkiem transportu do wybranych lokalizacji na terenie m.st. Warszawy i województwa mazowieckiego przewieziono ponad tysiąc potrzebujących.
Pomoc w sprawach urzędowych
Od 16 marca br. ukraińscy uchodźcy mogą ubiegać się o nadanie numerów PESEL. Od tego momentu w stolicy otrzymało je 15,5 tys. osób, z czego wczoraj niemal 3 tys. Formalności związanych z nadaniem numeru PESEL można dopełnić zarówno w punktach uruchomionych w każdej z warszawskich dzielnic, jak i na Stadionie Narodowym.
Każdego dnia obywatele Ukrainy rejestrują się również w Punkcie Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy, uruchomionym 15 marca br. Tylko jednego dnia – 23 marca - zarejestrowano 71 osób (88 skorzystało z pośrednictwa pracy), a od momentu uruchomienia punktu – łącznie 409 osób.
Edukacja dla ukraińskich uczniów
Według szacunków, około 35 procent z przybyłych do stolicy uchodźców stanowią dzieci i młodzież do 18 roku życia. Wzrost tej grupy osób widać też w stołecznych szkołach – już teraz naukę kontynuuje w nich 12,5 tys. ukraińskich uczniów. Każdego dnia przybywa tam kolejnych kilkaset osób. Rośnie też liczba oddziałów przygotowawczych w warszawskich placówkach oświatowych – obecnie jest ich ponad 120.