Stolica uruchomiła w ubiegłym roku program dofinansowania wymiany starych pieców na nowe zasilane gazem lub przyłączenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Z dopłat mogą skorzystać zarówno indywidualni mieszkańcy, jak i wspólnoty mieszkaniowe czy przedsiębiorcy. Teraz dla osób, które będą miały problemy z pokryciem nowych, zwiększonych kosztów opłat za ogrzewanie uruchamiany jest program „Zielone wsparcie”.
– Trwała zmiana systemu ogrzewania może wiązać się również ze zwiększeniem kosztów. Przygotowany przez nas program ma wspierać finansowo mieszkańców, którzy dokonali zmiany sposobu ogrzewania i wybrali jedną z jego bardziej ekologicznych form. Mamy nadzieję, że „Zielone wsparcie” zachęci kolejnych mieszkańców do podjęcia takiej decyzji – mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– W styczniu Rada Miasta podjęła stanowisko w którym doceniła dotychczasowe działania stolicy w zakresie ochrony powietrza, ale też zobowiązała do podjęcia kolejnych kroków. Jednym z nich było wprowadzenie systemu, który pomógłby mieszkańcom w opłacaniu rachunków za gaz, gdy Ci zdecydują się na rezygnację z ogrzewania piecami węglowymi. Dziś będziemy procedować nad zaproponowanym rozwiązaniem – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
– Na razie program chcemy wprowadzić pilotażowo, aby dokładnie sprawdzić jego efektywność. Po takiej weryfikacji możliwe będzie podjęcie decyzji dotyczącej jego kontynuacji w kolejnych latach w dotychczasowej lub zmienionej formie. Będziemy wsłuchiwać się w głos mieszkańców – dodaje Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy
Pilotaż programum.st. Warszawy się wystartuje już 1 grudnia 2017 roku i potrwa do 31 grudnia 2018 roku.
„Zielone wsparcie” udzielane będzie przez ośrodki pomocy społecznej, a zakres wsparcia będzie ustalany w szczególności z uwzględnieniem dochodów osób ubiegających się o zasiłek celowy, sytuacji rodzinnej, powierzchni faktycznej budynku/lokalu mieszkalnego oraz dokonanej zmiany systemu ogrzewania.
Po złożeniu wniosku o pomoc w ramach programu osłonowego „Zielone wsparcie” przeprowadzany będzie wywiad środowiskowy i wydawana będzie decyzja administracyjna przyznająca pomoc na pokrycie zwiększonych kosztów grzewczych na maksymalnie 12 miesięcy, nie dłużej niż do końca trwania pilotażu.