Weto prezydenta do nowelizacji Prawa oświatowego
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że nie podpisze Ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Powołał się na 133 listy protestacyjne, które do niego wpłynęły w sprawie Lex Czarnek.
Legislacja Oświata
Lex_Czarnek-PAD.png
fot. prezydent.pl

Odmawiam podpisania tej ustawy. Rozumiem, że jakaś część osób będzie zawiedziona, ale duża część naszego społeczeństwa uspokoi się dzięki temu, że ta decyzja jest taka, a nie inna – oświadczył Prezydent.

Poinformował, że wpłynęły do niego 133 listy protestacyjne, niektóre z nich są podpisane nawet przez kilkadziesiąt organizacji. Jak dodał, część tych listów podpisały osoby prywatne, są również listy podpisane przez kilkanaście tysięcy osób jednocześnie.

- Niestety nie udało się osiągnąć kompromisu społecznego - mówił Prezydent.- Nie było wysłuchania publicznego, projekt był poselski, nie uzyskał szerokiej akceptacji społecznej. 

Przypomnijmy, że z apelem o niepodpisywanie nowelizacji prawa oświatowego zwrócił się do Prezydenta RP Prezes Związku Miast Polskich (pisaliśmy o tym TUTAJ).  

Wskazywał też, że protesty były składane przed organizacje i podmioty: od skrajnej lewicy do skrajnej prawicy. – Podmioty z każdej strony sceny politycznej znajdują w tej ustawie punkty, do których mają bardzo poważne wątpliwości i wobec których protestują – mówił Andrzej Duda.

- Konkluzja moja jest następująca: mimo że długo były prowadzone prace nad tą ustawą, niestety nie udało się osiągnąć czegoś, co nazwałbym społecznym kompromisem – zaznaczył Andrzej Duda. – Projekt ten nie uzyskał – jak widać – szerokiej społecznej akceptacji – podkreślił.

Ustawa nie zapewnia tego, na czym mi dzisiaj bardzo zależy – zależy mi na tym, abyśmy mieli po prostu spokój – mówił, wskazując na wojnę za naszą wschodnią granicą, a także związany z nią kryzys gospodarczy. Podkreślił, że nie potrzebujemy dziś w Polsce dodatkowych napięć.

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY