- Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na prace zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy – zapowiedział minister Niedzielski. - Rozporządzenie w zasadzie dziś będzie gotowe, ale musi przejść kroki proceduralne związane chociażby z obiegiem w Radzie Ministrów – dodał na konferencji prasowej w środę, 19 stycznia.
Zaapelował do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy o to, „by w miarę możliwości, na ile jest to w poszczególnych branżach możliwe, praca zdalna znowu stała się standardem”.
Wskazał, że jeśli nie zmniejszy się mobilność, nie zmniejszy się liczby okazji do transmisji wirusa, „to niestety musimy liczyć się nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem liczby zakażeń”.
- Ostatnie dane mówią o 30 586 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że już nie tylko wkroczyliśmy w piątą falę, ale że ta fala będzie w najbliższych dniach bardzo dynamicznie się rozwijała. Ostatnie dwa dni to dynamika, z którą nie mieliśmy do tej pory do czynienia – stwierdził Niedzielski.
Szef resortu zdrowia poinformował, że prognozy na najbliższe dni przewidują dalsze dynamiczne wzrosty liczby zachorowań.
- Jeżeli trendy będą się utrzymywały, to w przyszłym tygodniu możemy mieć od czynienia z poziomem zakażeń powyżej 50 tys. Jest to oczywiście sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - powiedział.
W ciągu ostatniej doby w Polsce stwierdzono w ciągu doby 30.586 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 375 osób - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 89,1 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.373.718 zakażeń koronawirusem i 103.062 zgony z powodu COVID-19.
Potwierdzone przypadki nowych zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (5594), śląskiego (4647), małopolskiego (3471), dolnośląskiego (2458), pomorskiego (2341), wielkopolskiego (2195), podkarpackiego (1789), lubelskiego (1362), łódzkiego (1360), zachodniopomorskiego (1091), warmińsko-mazurskiego (1034), kujawsko-pomorskiego (986), opolskiego (623), świętokrzyskiego (585), podlaskiego (518), lubuskiego (354). 178 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W ujęciu tydzień do tygodnia liczba infekcji wzrosła o 89,1 proc., a 7-dniowa średnia nowych zakażeń wzrosła do 17,88 tys.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP