Podczas samorządowo-rządowego spotkania 3 czerwca br. dotyczącego poprawek w projekcie nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa udało się wynegocjować kolejne korzystne zmiany. Tym razem dotyczyły one mieszkalnictwa - ułatwień w budowaniu lub remontach istniejących obiektów, np. pustostanów, by dostosować je do stanu umożliwiającego zamieszkanie.
Poprawka dotyczy podmiotowego rozszerzenia zapisu, dzięki niej już nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale również ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki organizacyjne, spółki komunalne i Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą mogły korzystać z nowych przepisów. A te poluzowują rygory z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisy techniczno-budowlane. Obowiązywać będą jedynie wymogi dotyczące nośności i stateczności konstrukcji oraz bezpieczeństwa użytkowania, bezpieczeństwa pożarowego, a także higieny, zdrowia i środowiska.
- Dzięki tej poprawce spółki komunalne czy TBS-y będą miały dodatkowy instrument, by szybciej budować czy dostosowywać obiekty do celów mieszkalnych - wyjaśnia Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich ds. legislacji, który negocjował wprowadzenie poprawki do projektu.
Jak dodaje, przepis, która będzie zgłoszony przez posłów ma obowiązywać przez najbliższe 2 lata, czyli do 31 lipca 2024 roku.
Zaproponowany przez stronę samorządową zapis art. 12b projektu nowelizacji ustawy brzmi:
"Przebudowa, remont lub zmiana sposobu użytkowania budynków lub ich części, do których tytuł prawny do dysponowania nieruchomością na cele budowlane mają: jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowe osoby prawne lub spółki kapitałowe w których udział jednostek samorządu terytorialnego przekracza 50% kapitału zakładowego lub 50% liczby udziałów albo akcji lub związki lub stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, przeznaczonych docelowo na cele mieszkalne, rozpoczęta w okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie art. 12b niniejszej ustawy, nie wymaga spełnienia przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2022 r. poz. 503) oraz przepisów techniczno-budowlanych dla tych budynków lub ich części, z wyjątkiem obowiązku zapewnienia spełnienia podstawowych wymagań w zakresie:
1) nośności i stateczności konstrukcji oraz bezpieczeństwa użytkowania;
2) bezpieczeństwa pożarowego;
3) higieny, zdrowia i środowiska.”
Strona samorządowa zgłosiła na spotkaniu jeszcze poprawkę dotyczącą art. 39 Prawa budowlanego, która ma pozwolić na szybsze działanie zarówno konserwatora zabytków, jak i administracji architektoniczno-budowlanej. Poprawka zakłada, że prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym niewpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania opinii właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Zmiana polegałaby więc na konieczności uzyskania opinii konserwatora zabytków, a nie jego pozwolenia w formie decyzji administracyjnej. Zmiana ta dotyczyć ma tylko przypadków, gdy obiekt znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatora zabytków, ale sam nie ma żadnych wartości zabytkowych.
hh