Otwartą we wtorek w siedzibie Instytutu Polskiego w Wiedniu wystawę „Wypędzeni 1939” przygotował Związek Miast Polskich, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Prezentowane fotografie, plakaty i dokumenty, pozyskane z polskich i niemieckich archiwów, przestawiają wysiedlanych ludzi, oraz ich dalsze losy, a także »ukazują szerszy kontekst polityki prowadzonej przez Niemcy pod hasłami „Lebensraum” oraz „Generalplan Ost”, w okolicznościach terroru stosowanego wobec Polaków i Żydów na tych terenach« - czytamy w przesłanym PAP w środę przez Instytut Polski w Wiedniu komunikacie prasowym.
Dyrektor Instytutu Rafał Sobczak przypomniał podczas otwarcia wystawy, że „deportacje ludności polskiej były pierwszymi deportacjami podczas II wojny światowej, okrutnym poligonem doświadczalnym Adolfa Eichmanna i nazistowskiej »polityki ludnościowej«”.
W trakcie trwania ekspozycji, 28 września, odbędzie się debata na temat „wadliwych kodów pamięci” zatytułowana: „Pamięć i prawda narracji o zbrodniach niemieckiego totalitaryzmu.
Wystawę można oglądać do 12 października.