Uczestnikami Forum, wśród samorządów z Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Słowacji i oczywiście Ukrainy, były polskie miasta Polanica Zdrój i Wieliczka, które rozpoczynają współpracę z ukraińskimi samorządami.
W wystąpieniu otwierającym wydarzenie Bastian Feigel, dyrektor U-LEAD Europa, podkreślił, że partnerstwo między społecznościami ukraińskimi i europejskimi jest ważne dla realizacji ukraińskiej reformy decentralizacyjnej. - „Mosty zaufania” to dobra nazwa. Proces decentralizacji na Ukrainie jest złożony, ale stwarza wiele możliwości, ponieważ społeczności przejmują inicjatywę i odpowiedzialność za realizowane projekty. Ale to wymaga zaufania między lokalnymi decydentami a obywatelami, a także zaufania do współpracy z partnerami, którzy wspierają Ukrainę we wdrażaniu europejskich reform zbliżających Ukrainę do UE - powiedział.
Według Programu U-LEAD z Europą w ramach inicjatywy CEMR-PLATFORMA powstaje 10 nowych międzynarodowych partnerstw pomiędzy gminami Ukrainy i Polski, Estonii, Litwy, Łotwy i Słowacji. W tym dwa z polskimi samorządami: Heniczesk, obwód chersoński - Wieliczka, Polska oraz Polyanytsya, obwód Iwano-Frankowsk - Polyanytsya-Zdrój, Polska.
Podczas Forum partnerzy prezentowali plany i obszary współpracy na najbliższe miesiące. W przyszłym roku planowane są wizyty studyjne, staże i podpisanie dokumentów o współpracy. W ten sposób CEMR-PLATFORMA, przy wsparciu programu U-LEAD z Europą, promuje tworzenie partnerstw między społecznościami Ukrainy i UE.
Współorganizatorem Forum była Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), paneuropejski projekt PLATFORMA oraz program U-LEAD z Europą w ramach inicjatywy Mosty Zaufania (ang. Bridges of Trust). Jedną z organizacji promujących tę inicjatywę jest Związek Miast Polskich.
Na szerszą relację z Forum zapraszamy do grudniowego wydania Miesięcznika „Samorząd Miejski”.
(STA)
Żródło: https://www.ukrinform.ua/rubri...