Z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP
3 i 4 października we Wrocławiu odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ZMP. Rozmawiano m.in. o problemach związanych z organizacją pomocy dla uchodźców z Ukrainy o oraz niedawnej sytuacji kryzysowej na Odrze.
thumbnail_3.jpg
fot. Archiwum ZMP

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Komisji z następujących miast: Wrocławia, Torunia, Zgierza, Płocka, Częstochowy, Wołomina, Suwałk, Bielska-Białej, Będzina, Swarzędza, Płońska, Władysławowa, Poznania, Krakowa, Ełku. Biuro Związku Miast Polskich reprezentowała Jolanta Hałas, z-ca dyr. Biura. W obradach uczestniczyły 23 osoby.

Obrady Komisji prowadził jej przewodniczący, komendant Straży Miejskiej w Częstochowie, Artur Hołubiczko.

Wojciech Adamski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Wrocławia poinformował o działaniach podejmowanych przez samorząd Wrocławia na rzecz uchodźców przybyłych z Ukrainy. Uczestnicy spotkania wymienili się doświadczeniami i problemami związanymi z organizacją pomocy obywatelom Ukrainy, a także zwrócili uwagę na potrzebę kontynuowania przez samorząd i straże miejskie działań edukacyjno-informacyjnych dla obywateli Ukrainy, zwłaszcza z zakresu zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem.

W punkcie obrad dotyczącym sytuacji kryzysowej na rzece Odrze, Agnieszka Pawłow komendant SM w Krośnie Odrzańskim szczegółowo zrelacjonowała przebieg wydarzeń od chwili zaobserwowania masowego śnięcia ryb w rzece i opowiedziała o podjętych przez służby miejskie i wolontariuszy działaniach w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

Ze względu na potrzebę kontynuacji prac związanych z reformowaniem straży miejskich, członkowie Komisji wstępnie przedstawili propozycje zmian przepisów prawa dotyczących straży, które chcą przedłożyć Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. W celu doprowadzenia do odpowiednich prac legislacyjnych, Komisja podejmie próbę zorganizowania spotkania z ministrem Maciejem Wąsikiem i przygotuje na to spotkanie projekt pisma zawierający wykaz najważniejszych spraw nurtujących środowisko strażników miejskich.

Komisja skierowała do Zarządu Związku pismo dotyczące dopuszczalności finansowania szkoleń podstawowych dla strażników miejskich przez Powiatowe Urzędy Pracy.

W drugim dniu członkowie Komisji odwiedzili Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Wrocławia. W ramach wizyty zapoznali się z działalnością CZK, w którym pracują wszystkie służby dyżurne: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska i gdzie znajduje się Centrum Sterowania Ruchem i Transportem Publicznym oraz Centrum Monitoringu. Skonsolidowanie wszystkich służb dyspozytorskich w jednym miejscu umożliwia natychmiastową komunikację pomiędzy nimi i optymalną koordynację ich działań.

Magdalena Misiewicz


POZOSTAŁE ARTYKUŁY