Polsko-Niemiecka Grupa Robocza to forum skupiające przedstawicieli polskich i niemieckich samorządów, działające od 1995 r. na rzecz dialogu między obu naszymi krajami.
Tematem, który zdominował posiedzenie w Teltow (Brandenburgia) była sytuacja panująca w polskich miastach od czasu inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. Samorządowcy z Niemiec pytali swoich polskich kolegów o to, na co zwrócić szczególną uwagę przy organizowaniu pomocy rzeczowej oraz przy przyjmowaniu do siebie uchodźców. Dawali wyrazu swojego uznania i podziwu dla mobilizacji polskich miast i ich mieszkańców, którzy otworzyli swoje serca i domy na uciekających z terenów objętych wojną. Niemieckie miasta i powiaty zadeklarowały chęć niesienia konkretnej pomocy na Ukrainę, czy to bezpośrednio czy za pośrednictwem polskiego miasta, które ma kontakty partnerskie w danym regionie (według danych ZMP jest blisko 350 partnerstw polsko-ukraińskich). Polska mogłaby być mostem, dzięki któremu dary rzeczowe trafiałyby w miejsce, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna i zgodnie z konkretnym zapotrzebowaniem. Miasta, które zainteresowane są nawiązaniem współpracy z samorządem z Niemiec w celu zebrania darów dla zaprzyjaźnionego miasta w Ukrainie prosimy o kontakt (hanna.leki@zmp.poznan.pl
lub przesłanie ankiety - LINK).
Członkowie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej mieli także spotkać się z przedstawicielką Komisji Europejskiej i przedyskutować jakże aktualne zwłaszcza teraz aspekty polityki azylowej i migracyjnej. Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży, którą na posiedzeniu reprezentował dyrektor Stefan Erb, od ponad 10 lat wspiera polsko-niemiecko-ukraińskie spotkania młodzieży. Także teraz w tej nowej i trudnej sytuacji nie rezygnuje z niesienia pomocy w Ukrainie. Na dofinansowanie mogą liczyć pobyty w Polsce i Niemczech osób indywidulanych z organizacji partnerskich na Ukrainie, grupy dzieci i młodzieży z Ukrainy (jeśli uda im się dotrzeć), a także akcje humanitarne lub społeczne na rzecz pokoju zorganizowane przez polsko-niemieckie partnerstwo. Szczegóły znajdą Państwo na stronie PNWM: https://pnwm.org/dotacje-pnwm-na-wsparcie-ukrainskich-partnerow/
O roli samorządów w polityce klimatycznej Unii Europejskiej mowa była drugiego dnia obrad. Samorządy niemieckie mogą liczyć na duże wsparcie szczebla centralnego przy realizowaniu założeń stawianych przez UE w ochronie klimatu. W Niemczech jest 1400 menadżerów ds. ochrony klimatu, których etaty finansowane są przez rząd federalny i którzy przez okres 3-4 lat realizują szeroko rozumianą politykę energetyczną/klimatyczną w danym samorządzie. Polscy i niemieccy samorządowcy zgodnie stwierdzili, że za stawianymi im zadaniami i obowiązkami w obszarze ochrony środowiska powinny iść także środki na ten cel. Samorządy, których sytuacja finansowa na skutek wojny w Ukrainie z miesiąca na miesiąc będzie się pogarszała, nie są w stanie podołać celom klimatycznym UE.
Na zakończenie posiedzenia członkowie Grupy Roboczej we wspólnie przyjętym oświadczeniu sprzeciwili się agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, wezwali do natychmiastowego wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej oraz do solidarności na rzecz pomocy uchodźcom i szybkiego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej (Oświadczenie w załączeniu).
Miasta, które chciałyby zgłosić swojego przedstawiciela do prac w Polsko-Niemieckiej Grupie Roboczej zapraszamy do kontaktu z biurem ZMP.
Członkowie Grupy wzięli udział w marszu dla pokoju zorganizowanego przez lokalne szkoły. Prezydent Piły p. Piotr Głowski wygłosił w imieniu polskich uczestników przemówienie.
Fot. Starostwo Powiatowe w Dachau
.
HL