W piśmie do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów RP, z 7 listopada 2019 r., prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz napisał: „biorąc pod uwagę rozpoczęcie przez miasto Grudziądz wdrażania postępowania naprawczego, które jest związane z zadłużeniem miasta, spowodowanym dążeniem do ukończenia ważnej dla subregionu inwestycji – budowy szpitala, Zarząd Związku silnie wspiera wniosek miasta o udzielenie pożyczki długoterminowej z budżetu państwa.”
W piśmie Prezes ZMP podkreślił, że budowa została rozpoczęta jeszcze w realiach PRL (1983), a jej kontynuacja (po wstrzymaniu prac w 1991 r.) była wynikiem m.in. starań regionalnych struktur NSZZ „Solidarność” i posłów. „Warto wspomnieć zaangażowanie mieszkańców (cegiełki) oraz miejscowych zakładów pracy, a nawet sądu, który przeznaczał część środków z kar i grzywien na ten cel. Na początku lat 90. udało się na krótko umieścić tę inwestycję w planie centralnym. Z czasem odpowiedzialność za jej dokończenie przenoszono jednak na miasto, zwłaszcza po kolejnych, choć nigdy konsekwentnie niedokończonych, krokach zmierzających do reformy służby zdrowia (w praktyce oznaczających przerzucenie znacznej części kłopotów na powiaty i miasta na prawach powiatu). W efekcie znaczna część inwestycji została sfinansowana z kredytów, których skutkiem jest obecne zadłużenie szpitala w niebagatelnej wysokości 580 mln zł. Niestety jedynym podmiotem, który może w dłuższej perspektywie te zobowiązania spłacić, jest dziś miasto Grudziądz, które „obdarowano” funkcją organu założycielskiego tego szpitala, choć nigdy go nie zakładało (podstawą była uchwała Wojewódzkiej Rady Narodowej z 1981 r.), a zasięg jego oddziaływania dotyczy całego subregionu (ówczesnego województwa), a nie tylko miasta.” - czytamy w piśmie.
Zygmunt Frankiewicz przypomniał w liście do Premiera, że Rada Miasta Grudziądza, przystępując do wdrożenia programu naprawczego, wszczęła różne działania lokalne, zmierzające do poprawy stanu finansów miasta. Podjęła też uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej z budżetu państwa w wysokości 320 mln zł. Dzięki niej miasto będzie mogło - równolegle do realizowanego planu naprawczego - zasilić swoje finanse, jednocześnie zapewniając bezpieczną przyszłość szpitalowi, którego zobowiązania są głównym powodem problemów finansowych miasta.