Zrównoważona mobilność w praktyce szwajcarskich miast - prezentacje i zapis wideo seminarium FRL
Jak w miastach możemy przejść do zrównoważonej mobilności zorientowanej na przyszłość? W jaki sposób może ona stać się siłą napędową miast przyjaznych do życia? To temat, który dotyczy wielu europejskich miast.
foto-FRL-Szwajc.png

Mówiliśmy o tym podczas kolejnego seminarium Forum Rozwoju Lokalnego „Zrównoważona mobilność w praktyce szwajcarskich miast”, które zorganizowaliśmy 25 kwietnia w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Podczas seminarium uczestnicy uzyskali wgląd w szwajcarskie podejścia, które z powodzeniem łączy mobilność, rozwój przestrzenny i integrację społeczną.

- W miastach coraz częściej mówimy już nie o transporcie, a o mobilności podkreślając, że to, co nazywamy krwioobiegiem miast – a więc transport publiczny – decyduje o możliwościach życia mieszkańców i rozwoju organizmów miejskich. Dziś zresztą patrzymy na transport i mobilność szerzej – łącząc to z jakością życia w naszych miastach – i myślimy o nim nie w granicach administracyjnych jednej jednostki samorządowej, ale całych układów funkcjonalnych – mówi Tomasz Kayser, Koordynator Forum Rozwoju Lokalnego ZMP.

Szwajcarskie doświadczenia bardzo dobrze łączą planowanie mobilności z planowaniem przestrzennym i integracją społeczną. Podczas seminarium udało się spojrzeć na mobilność z szerszej perspektywy. Alberto Monticone, dyrektor szwajcarskiej firmy Transitec, mówił o planowaniu mobilności w Szwajcarii na poziomie federacji, kantonów i miast, a Isabel Scherrer, kierowniczka Wydziału Transportu Aglomeracyjnego w Federalnym Urzędzie ds. Rozwoju Przestrzennego opowiedziała, jak wygląda ten proces w aglomeracjach podkreślając, że mobilność nie zna granic administracyjnych. Goście ze Szwajcarii pokazali także, jak można łączyć różne systemy transportowe dzięki budowie zintegrowanych węzłów przesiadkowych. Uczestnicy seminarium zabrani zostali do Berna, miasta, które aspiruje do tytułu szwajcarskiej stolicy rowerowej, z powodzeniem uspakajając ruch i wprowadzając nowe możliwości poruszania się po mieście.

- W ostatnich latach Szwajcaria opracowała cały zakres różnych podejść. Jak zharmonizować transport, jakość życia i planowanie przestrzenne, a także strukturę wsparcia i współpracę na różnych poziomach. Samorządy odgrywają tu istotną rolę. Sam system transportu jest niezwykle ceniony i doceniany nie tylko w Szwajcarii, ale także poza nią – powiedziała podczas spotkania Maren Kornmann, Dyrektor Zarządzająca Enco AG, kierownik Projektu Enco-Urbaplan.

Jednym z ważnych elementów systemu transportowego w Szwajcarii jest program dla aglomeracji w kontekście regionalnym czy huby mobilności. - Chcemy system transportu maksymalnie uatrakcyjnić i usprawnić, ale promujemy także uspakajanie ruchu w miastach, stawiamy na transport rowerowy i pieszy – dodała.

- Temat mobilności jest ważny nie tylko dla miast, które złożyły wnioski związane z transportem miejskim do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, ale dla wszystkich miast, które powinny myśleć o rozwoju transportu zrównoważonego – powiedziała Małgorzata Lublińska z Wydziału Programów Pomocowych i Projektów Rozwoju Instytucjonalnego w Departamencie Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jest wiele kontekstów, w jakich obecnie trzeba mówić o mobilności w miastach.

- Ważny jest kontekst urbanistyczny związany z obowiązkiem, który od początku mamy w polskich gminach, choć narzędzia do jego wypełniania powstają bardzo stopniowo. Chodzi o takie zagospodarowanie przestrzeni, żeby można było łatwiej, wygodniej i w sposób możliwie zintegrowany się w niej poruszać – zwracał uwagę Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP.- Kontekst szwajcarski może być dla nas bardzo pomocny, ponieważ mobilność w tym kraju została ukształtowana w oparciu o solidne podstawy prawne już jakiś czas temu, a dodatkowo kontekst przestrzenny w Szwajcarii jest szczególnie wymagający.

Było to trzecie seminarium FRL organizowane w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Celem Programu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie oraz zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych pomiędzy miastami polskimi i szwajcarskimi.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo seminarium oraz zapoznania się z prezentacjami gości spotkania.

Szerszą relację z seminarium opublikujemy w najbliższym numerze Miesięcznika „Samorząd Miejski”.

Załączniki:
Program seminarium
Rozwój planów mobilności w Szwajcarii: struktury, podmioty i procesy
Zintegrowane węzły przesiadkowe w Szwajcarii: strategie dla sprawnej integracji różnych rodzajów transportu
Mobilność miejska inaczej: promocja podróżowania rowerem i uspokajanie ruchu. Przykład Berna
Programy Aglomeracyjne – transport i rozwój urbanistyczny


POZOSTAŁE ARTYKUŁY