Apel Związku Miast Polskich w sprawie edukacji i wsparcia dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy
Zarząd ZMP apeluje do rządu RP o przeznaczenie środków z budżetu państwa na wsparcie dzieci cudzoziemskich uczących się online w swoich systemach edukacji i finansowanie w ramach subwencji oświatowej nauki ich języka ojczystego w polskich szkołach.
post_apel5_1280X720.png

Na podstawie rekomendacji Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Zarząd Związku Miast Polskich kieruje następujący apel do władz RP:

W konsekwencji agresji rosyjskiej na Ukrainę i masowego napływu uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi, w Polsce znalazło schronienie około 800 tys. dzieci w wieku szkolnym.

Niemal 200 tys. z nich rozpoczęło naukę w polskich szkołach. Pozostałe dzieci uczyły się zdalnie w systemie ukraińskim.

Przed nami kolejny rok szkolny. Nie wiemy, ile dzieci uchodźczych zdecyduje się na naukę stacjonarną, ile będzie kontynuować naukę on-line. Wiemy jednak na pewno, że obecność dzieci cudzoziemskich, nie tylko ukraińskich, jest już stałym elementem polskiej edukacji.

W trosce o ich potrzeby i patrząc na doświadczenie ostatnich miesięcy apelujemy do rządu RP o:

1. Przeznaczenie środków z budżetu państwa na wsparcie dzieci cudzoziemskich uczących się on-line w ramach swojego systemu edukacji poprzez:

  • przekazanie środków na tworzenie centrów nauki zdalnej – organizacja miejsca nauki, zapewnienie szerokopasmowego Internetu, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego, wynagrodzenie nauczycieli cudzoziemskich wspierających naukę on-line,
  • finansowanie w ramach dotacji celowej dla JST zajęć integracyjnych i dodatkowych (językowych, artystycznych, sportowych) dla tych dzieci.

2. Finansowanie w ramach subwencji oświatowej nauki języka ojczystego w polskich placówkach edukacyjnych dla dzieci cudzoziemskich.

Chcemy, aby polska szkoła była szkołą przyjazną i dostępną dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich kraju pochodzenia, aby była szkołą integracji, a nie przymusowej asymilacji. Chcemy, aby była szkołą odpowiadającą na wyzwania współczesnego świata, a jednym z głównych wyzwań są kwestie migracji.

Apelujemy, by warunki stworzone w Polsce dla dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy były tworzone w jak największym stopniu we współpracy z resortem edukacji Ukrainy. Uważamy za celowe powołanie międzyresortowego zespołu konsultacyjnego. Ze względu na zaangażowanie samorządów w pobyt uchodźców i proces edukacji dzieci i młodzieży deklarujemy udział w jego pracach naszych obserwatorów.


Obecnie, wymienione wyżej zadania, czyli organizacja miejsc nauki zdalnej czy zajęcia integracyjne dla dzieci cudzoziemskich nie będących w polskim systemie edukacji spoczywa na barkach samorządów oraz sektora społecznego.

Suwałki, 8 lipca 2022 r.

Załączniki:
Apel


POZOSTAŁE ARTYKUŁY