Drugie spotkanie sieci EMPIRIE – MIASTO OBYWATELI w Koninie
Kilkudziesięciu reprezentantów samorządów z całej Polski 20 i 21 października br. rozmawiało w Koninie o tym, co należy robić by stworzyć „miasto obywateli”. Jest to drugie spotkanie w ramach Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE - Miasto Obywateli.
_AN_3266.jpg

W wydarzeniu wzięło udział 36 osób z 12 miast: Cieszyna, Kędzierzyna-Koźla, Konina, Opoczna, Piły, Przemyśla, Tarnowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Włocławka, Zabrza, Zgierza oraz Żarów.

Z uczestnikami drugiego spotkania EMPIRII – Miasto Obywateli w ramach Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD) spotkali się prezydent Konina, Piotr Korytkowski i jego zastępca Witold Nowak. Zaprezentowali oni działania podejmowane przez koniński samorząd przy opracowaniu strategii rozwoju Konina oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi. Mówili również o tworzeniu dla nich warunków do działania, czego dowodem jest Centrum Organizacji Pozarządowych, w którym odbywają się dyskusje i warsztaty. Samorządowcy rozmawiali także z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta. Odwiedzili też objazdową wystawę „Poznaj wodór” z cyklu „Wodorowa wielkopolska”.

Dużym przeżyciem dla wielu z nich było zwiedzanie starówki z… wózków inwalidzkich. Przewodnikami byli Maciej Wiatrowski z Fundacji Podaj Dalej i jego koledzy. Niestety, w czasie spaceru natrafili jeszcze na kilka drobnych i jedną większą przeszkodę. Czwartkowe obrady zakończyło zwiedzenie COP oraz specjalistycznych mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami, mieszczących się w tym samym budynku, pod czujnym okiem szefa Centrum Bartosza Jędrzejczaka. W piątek samorządowcy odwiedzili M-Lab. Tego dnia odbyły się też warsztaty z inscenizowanymi konsultacjami społecznymi. Na zakończenie uczestnicy podsumowali spotkanie i wymienili się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków MF EOG na lata 2014–2021. Jednym z zadań tego programu jest budowanie Sieci Wymiany Doświadczeń (SWD) dla uczestników projektu oraz innych zainteresowanych miast. SWD Empirie są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Szczegółowe podsumowanie w załączeniu.

Załączniki:
Podsumowanie II Zjazdu


POZOSTAŁE ARTYKUŁY