Jest to zbiór wytycznych ujednolicających rozwiązania techniczne i przestrzenne opracowane z myślą nie tylko o osobach z niepełnosprawnościami, ale wszystkich grupach użytkowników – w tym m.in. seniorów, użytkowników wózków, dzieci, kobiet w ciąży czy osób nieznających języka danego kraju.
Opracowanie zostało przygotowane w ramach projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” finansowanego z programu „Rozwój Lokalny”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu Państwa.
Celem przygotowania dokumentu było wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju miasta Zabrze w zakresie dostępności architektonicznej, komunikacyjno-informacyjnej, a także cyfrowej, tak by każda przestrzeń miejska oraz obiekt publiczny umożliwiał różnym grupom społecznym maksymalnie samodzielne i pełne użytkowanie.
W „Miejskim Standardzie Dostępności Miasta Zabrze” określono wymagania i wytyczne projektowe dla przestrzeni otwartych (zewnętrzne przestrzenie publiczne) oraz dla przestrzeni zamkniętych (budynki użyteczności publicznej), a także dokonano analizy miejskich stron internetowych i aplikacji mobilnych pod kątem dostępności cyfrowej i na jej podstawie opracowano dobre praktyki w tym zakresie pod kątem potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami.