EMPIRIE – kolejne spotkanie sieci MIASTO ZIELONE
W Hajnówce od 10 do 12 października odbyło się kolejne spotkanie Sieci Wymiany Doświadczeń EMPIRIE - MIASTO ZIELONE.
311782897_2106462316212075_1025282004498180719_n.jpg

W spotkaniu brali udział przedstawiciele Biłgoraja, Piły, Włocławka, Rumi, Legnicy, Hajnówki, Tomaszowa Mazowieckiego i Łomży.

Co sprowadziło przedstawicieli miast do Hajnówki? 

Gościem spotkania był Marcin Popkiewicz - analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Samorządowcy obecni na spotkaniu w Hajnówce z pomocą eksperta starali się zrozumieć transformację energetyczną i rozmawiali o tym, „jak wykopywać się z dziury, w której jesteśmy”.

Sieci wymiany doświadczeń to okazja do przedstawiania dobrych praktyk z miast. Podczas październikowego spotkania przedstawiciel Włocławka przedstawił koncepcje działań tego miasta na rzecz klimatu i energii. O mieście dla adaptacji opowiadał reprezentant Tomaszowa Mazowieckiego, a o realizacji zadań z zakresu zieleni miejskiej „Zielona Transformacja Hajnówka” przedstawicielka miasta-gospodarza. Z kolei Rumia przedstawiła efekty wdrożenia opłat za kanalizację deszczową.

Aldo Vargas-Tetmajer z Krajowego Punkt Urbact, a zarazem z ZMP przybliżył uczestnikom sieci metodę URBACT, a Zdzisław Czucha, doradca ZMP przygotował warsztat na temat wyzwań energetycznych.

Hajnówka oczarowała uczestników spotkania atrakcjami, które przygotowała.

Przypomnijmy, że EMPIRIE Sieci Wymiany Doświadczeń to unikatowe przedsięwzięcie Związku Miast Polskich oparte na popularnej idei sieciowania realizowane w ramach Programu „Rozwój lokalny”.

Sieci są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, zrzeszają przedstawicieli miast, które uczą się od siebie nawzajem i wypracowują nowe rozwiązania wokół określonych zagadnień, kluczowych z punktu widzenia rozwoju małych i średnich miast.

EMPIRIE stwarzają okazję do konsultowania swoich działań z szerszym gronem specjalistów i ekspertów. Dają możliwość spojrzenia na problem z innej perspektywy, a także otrzymania natychmiastowej informacji zwrotnej i oceny podjętych działań. Pozwalają na twórcze wykorzystanie doświadczeń innych miast.

Tematyka sieci koncentruje się wokół kluczowych zagadnień dla rozwoju polskich miast powiązanych z działaniami, jakie zostały zgłoszone w ramach realizacji Programu „Rozwój lokalny”.

Przypomnijmy, że SWD Empirie są realizowane w ramach Programu „Rozwój Lokalny” wdrażanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach III edycji Funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY