Ceremonia odbyła się na polskim stoisku jednych z największych targów turystycznych FITUR. W marcu przyszłego roku podobna ceremonia odbędzie się w Gdańsku, który przekaże tytuł innemu miastu, którego nazwę poznamy na początku przyszłego roku. W Gdańsku odbędą się wydarzenia i imprezy popularyzujące nowoczesną i zdrową kuchnię - od marca 2025 do marca 2026 roku. Tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2025/26” po raz pierwszy przyznany został w 2019 roku i otrzymał go Kraków. Gdańsk jest drugim polskim miastem uhonorowanym w ten sposób.
W latach 2020-21 tytułu nie przyznano z powodu pandemii koronawirusa, która mocno dała się we znaki branży gastronomicznej na całym świecie. Następnie Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej zostały kolejno:
- Oeiras, portugalskie miasto położone na zachód od Lizbony - rok 2022
- Sztokholm - rok 2023
- Madryt - rok 2024
Tytuł przyznaje Europejska Wspólnota Nowej Gastronomii (ECNG), która została założona w Lizbonie w 2015 roku, w ramach Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej, która działa od prawie 80 lat. Inicjatywa od początku miała związek z działaniami promocyjnymi na rzecz akademii gastronomicznych Hiszpanii, Polski, Portugalii i Szwecji.
ECNG funkcjonowało najpierw pod nazwą Europejskie Stowarzyszenie Kultury Gastronomicznej. W następnych latach otrzymało nowy wizerunek i nazwę, która obowiązuje do dzisiaj. Celem ECNG jest promocja zasad, na których powinna opierać się Nowa Gastronomia XXI wieku: zdrowie, solidarność, zrównoważony rozwój i satysfakcja konsumenta.
ECNG ma swoją siedzibę w Lizbonie, korzysta z instytucjonalnego i logistycznego wsparcia Rady Miasta Oeiras i Lizbony. Posiada delegację rządową w Madrycie, przy wsparciu Rady Miasta i Wspólnoty Madrytu, gdzie prowadzi większość swojej działalności.
Dyplom potwierdzający tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2025 dla Gdańska
Nie byłoby tego wyróżnienia, gdyby nie bezprecedensowy rozwój w ostatnich kilkunastu latach branży gastronomicznej w naszym mieście. Ma to ścisły związek z marką, jaką Gdańsk cieszy się w międzynarodowym ruchu turystycznym.
Dziś są to dziesiątki restauracji, oferujących bardzo dobrą i zróżnicowaną kuchnię, świetnie zorientowaną w najnowszych trendach gastronomicznych. W 2024 roku słynny przewodnik kulinarny Michelina docenił gdańskie i pomorskie restauracje, przyznając im aż siedem rekomendacji, wyróżnienia specjalne, zieloną gwiazdkę za ekologię oraz tę najważniejszą - gwiazdkę Michelin dla restauracji Arco by Paco Pérez w wieżowcu Olivia Star.
Z otrzymaniem tytułu łączy się wiele wydarzeń, które zostały zaplanowane w Gdańsku. Są to m. in.:
- organizacja V Europejskiego Kongresu Gastronomicznego, na wzór wcześniejszych takich imprez, które odbyły się w Krakowie, Oeiras, Sztokholmie i Madrycie
- organizacja Konkursu Gastronomicznego o Grand Prix Prezydent Miasta Gdańska, którego nagrodą będzie dwutygodniowy staż w dwu gwiazdkowej restauracji
- wydarzenia turystyczno-gastronomiczne dopasowane do marki Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej,
- inauguracja Gastronomicznego projektu Ekonomii Społecznej integrującego wyłączonych (m.in. dzieci w spektrum autyzmu, osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i osoby starsze)
- organizacja konkursu na publikacje w przestrzeni cyfrowej i animowanie mediów społecznościowych, podkreślających znaczenie i związek, jaki istnieje w Gdańsku między turystyką a gastronomią - w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy
i Blogerów Turystycznych - warsztaty z międzynarodowymi, „gwiazdkowymi” szefami kuchni z różnych obszarów terytorialnych Europy, które charakteryzują się zróżnicowaną gastronomią
- study tour gdańskich restauratorów do Madrytu
Tytuł ESKG to doskonała okazja do dalszej promocji projektów związanych z lokalnymi produktami i zrównoważonym rozwojem turystyki kulinarnej.