To dokument opracowany przez Radę Gmin i Regionów Europy. Podpisując go, Gdynia dołączyła do ponad 1800 samorządów lokalnych i regionalnych z 36 europejskich krajów, które również go przyjęły i stosują zawarte w nim zalecenia.
Przyjęcie i wdrożenie założeń karty, decyzją prezydenta Wojciecha Szczurka, odwołuje się do tradycji Gdyni, jako miasta zawsze otwartego, podkreślającego wagę równości, tolerancji oraz szacunku. Podpisanie dokumentu to jasna deklaracja zaangażowania władz Gdyni na rzecz równości. Nakreśla również kierunki działań w następnych latach w celu realizacji zasady równego traktowania.
Czym jest Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?
To wzorcowa i uniwersalna propozycja działań dla samorządów. Umożliwia przechodzenie od równych praw do równych szans we wszystkich dziedzinach życia i sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd. Kompleksowa struktura tej Karty pozwala łączyć potrzeby różnych grup mieszkanek i mieszkańców. Jednocześnie jest na tyle elastyczna, że może z niej skorzystać każdy samorząd, na miarę swoich potrzeb, w zależności od poziomu zaawansowania prowadzonych działań równościowych.
Jakie konsekwencje wynikają z podpisania karty?
Podpisanie Karty jest formalnym wyrazem zaangażowania władz lokalnych w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn, a także deklaracją wdrażania na własnym terenie wynikających z niej zobowiązań. Aby wprowadzać te zobowiązania, każdy sygnatariusz zobowiązuje się do opracowania Równościowego Planu Działania, który określa priorytety, działania i środki na to przeznaczone. Ponadto każdy sygnatariusz podejmuje się zaangażować wszystkie instytucje i organizacje na swoim terenie, aby w praktyce promować prawdziwą równość.
Równość – podstawowym prawem
Jak czytamy w dokumencie Karty, równość kobiet i mężczyzn to podstawowe prawo wszystkich i istotna wartością każdej demokracji. W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, lecz i stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym.