Kędzierzyn-Koźle - 6 pytań o rozwój miasta
Od 1 czerwca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla biorą udział w badaniu ankietowym na temat przyszłości Kędzierzyna-Koźla i kierunków jego rozwoju.
20_archiwum_Urz_O_du_Miasta_K_O_dzierzyn-Ko+_le.jpg
fot. Archiwum UM

Związek Miast Polskich przygotował specjalną ankietę online dla mieszkańców. Przeprowadzona po jej zakończeniu szczegółowa analiza pomoże w przygotowaniu strategicznych dla gminy dokumentów. 

Ankieta ma związek z udziałem miasta w Programie „Rozwój lokalny”. Projekt pn. „Dugnad" w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego” znalazł się w gronie finalistów II etapu konkursu ROZWÓJ LOKALNY. Od początku roku w Kędzierzynie trwają mocno zintensyfikowane prace nad przygotowaniem dwóch dokumentów: Planu Rozwoju Lokalnego oraz Planu Rozwoju Instytucjonalnego. Do prac tych zaproszeni zostali mieszkańcy.

Od 2 kwietnia miasto przeprowadziło 14 wywiadów pogłębionych (IDI) z imigrantami. Rozmawiano telefonicznie z osobami z polskim jaki i ukraińskim obywatelstwem, które zamieszkały w Kędzierzynie-Koźlu. Wśród rozmówców znaleźli się także zawodnicy klubu sportowego ZAKSA. Pracownicy UM wyszli z założenia, że skonfrontowanie ich wyobrażenia o mieście z postrzeganiem go przez osoby, które tu przyjechały, da ratuszowi wiedzę, w jakich obszarach Kędzierzyn-Koźle dobrze sobie radzi, a w jakich musi się bardziej postarać.

W ramach prac nad dokumentami rozwojowymi zorganizowano spotkanie prezydent miasta Sabiny Nowosielskiej z Młodzieżową Radą Miasta Kędzierzyn-Koźle. W spotkaniu, poza dużym gronem MRM, uczestniczyli również przedstawiciele obszaru edukacji. Celem debaty było omówienie i skonsultowanie wyników badań ankietowych, a także zebranie pomysłów młodzieży na dalsze działania mające poprawić jakość życia w mieście tej grupy osób.

Za pośrednictwem dyrektorów szkół Urząd Miasta poprosił uczniów klas V-VIII o pomoc w prowadzeniu badań ankietowych. - Liczymy, że uczniowie z ciekawością podejdą do nowego tematu, a rozmawiając ze swoimi bliskimi pomogą nam określić oczekiwane kierunki rozwoju miasta na najbliższe lata – czytamy na stronie internetowej miasta.

Zorganizowane zostały także dwa dwugodzinne warsztaty on-line. Spotkanie, do udziału w którym zaproszeni zostali przedstawicieli ngo, sektora nauki i biznesu, a także zespołu miejskiego pod przewodnictwem prezydenta Artura Maruszczaka, prowadzili doradcy Związku Miast Polskich. Pracować wspólnie nad produktami miasta i czynnikami rozwoju, pozycjonowano je i tworzono obszary strategicznej interwencji aby finalnie móc stworzyć analizę mocnych stron oraz szans stojących przed miastem, a dalej słabych jego stron i potencjalnych zagrożeń.


POZOSTAŁE ARTYKUŁY