Konferencja OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W POLSCE - DZISIAJ I JUTRO - bezpłatna formuła hybrydowa
Tegoroczna edycja tej ogólnopolskiej konferencji, która odbędzie się 21 i 22 listopada 2024 roku w Warszawie, ponownie zgromadzi przedstawicieli administracji publicznej, pracowników sektora medycznego, ekspertów ds. opieki długoterminowej.
Konferencja_OD_2024_dla_ZMP__1920_x_1080_px_.png

Ogólnopolska konferencja „Opieka długoterminowa w Polsce - dzisiaj i jutro” to już szósta edycja wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych debat o przyszłości opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi. 

Celem konferencji jest nie tylko analiza aktualnych problemów w opiece długoterminowej, ale także poszukiwanie rozwiązań systemowych, które sprostają wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. W Polsce liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrasta w szybkim tempie, co powoduje rosnącą presję na systemy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. Wzrost liczby osób niesamodzielnych oraz z przewlekłymi schorzeniami zmusza do refleksji nad tym, jak zapewnić im godną, efektywną i zrównoważoną opiekę.

Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 listopada w Warszawie. Wzorem lat ubiegłych, aby umożliwić udział jak największej liczbie osób zainteresowanych tematyką konferencji, ponownie zdecydowaliśmy się na hybrydową formułę konferencji. Zapewni to możliwość wyboru najbardziej dogodnej formy uczestnictwa w wydarzeniu. W ciągu tych dwóch dni planujemy organizację dziesięciu interaktywnych debat tematycznych. Każda z debat odbędzie się w hotelu NYX Warszawa, przy ul. Chmielnej, a transmisja „na żywo” będzie dostępna bezpłatnie na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie internetowej www.opiekadlugoterminowa2024.pl. W konferencji udział wezmą przedstawiciele środowisk związanych z sektorem opieki długoterminowej: świadczeniodawcy, świadczeniobiorcy, pracownicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Pierwszego dnia konferencji dyskusje skupią się na wyzwaniach związanych z opieką nad starzejącym się społeczeństwem, w tym na roli pielęgniarek i opiekunów formalnych i nieformalnych w różnych formach opieki długoterminowej - zarówno w instytucjach, jak i w domach. Będzie to okazja do analizy, jak obecny system radzi sobie z zapewnieniem personelu medycznego i opiekuńczego odpowiednio przeszkolonego do pracy w tym wymagającym sektorze. Szczególny nacisk zostanie położony na problem deinstytucjonalizacji oraz koordynacji opieki, co ma z jednej strony poprawić komfort osób objętych opieką, a z drugiej zmniejszyć koszty systemowe. Podczas konferencji odbędzie się również debata na temat finansowania opieki długoterminowej. Eksperci porozmawiają o możliwościach wprowadzenia nowych źródeł finansowania oraz o efektywności obecnych rozwiązań legislacyjnych, takich jak specustawy i programy wsparcia. W kontekście rosnących kosztów opieki długoterminowej oraz zmniejszającej się liczby pracowników w sektorze, ten temat jest kluczowy dla przyszłości systemu.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się od panelu poświęconego wyzwaniom zarządczym i personalnym w opiece długoterminowej. Problem wypalenia zawodowego i presji psychicznej wśród personelu medycznego i opiekuńczego jest palącym tematem, zwłaszcza w kontekście rosnących obciążeń zawodowych. Eksperci porozmawiają również o sposobach powstrzymania spadku liczby pacjentów objętych świadczeniem pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej, a także o możliwościach rozwoju interdyscyplinarnych zespołów opiekuńczych. Równolegle odbędzie się dyskusja dotycząca żywienia medycznego, które staje się coraz ważniejszym elementem opieki długoterminowej, zarówno w warunkach domowych, jak i instytucjonalnych. Przedmiotem dyskusji w kolejnych panelach będą geriatryczna opieka długoterminowa, w tym pomysł nauki geriatrii wszystkich w systemie. Konferencję zakończą panele poświęcone opiece paliatywnej i hospicyjnej, gdzie omówione zostaną wyzwania jakie stoją przed tym sektorem.

Wydarzenie, które ma charakter ponadpolityczny, będzie nie tylko okazją do dyskusji, ale również do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań i technologii, które mogą wspierać proces opieki długoterminowej w Polsce. Zmiany w tym obszarze będą miały charakter długofalowy, dlatego niezbędne jest systematyczne działanie i ścisła współpraca wszystkich zainteresowanych stron - od rządu, przez samorządy, aż po świadczeniodawców i świadczeniobiorców.

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” od początku swojego istnienia działa na rzecz systemowych zmian w opiece nad osobami niesamodzielnymi, rozwoju oraz profesjonalizacji środowiskowego wsparcia. Jesteśmy zdania, że dla ogólnie pojmowanego bezpieczeństwa osób niesamodzielnych i jakości ich życia niezwykle ważny jest fakt, żeby świadczone im usługi pomocowe i opiekuńcze były standaryzowane, koordynowane, nadzorowane i poparte stabilnymi źródłami finansowania.

Link do rejestracji: https://niesamodzielnym.pl/index.php?page=rejestracja-2024
Link do programu: https://niesamodzielnym.pl/index.php?page=program-2024

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY