Pilne opiniowanie projektów dotyczących ochrony ludności
Zachęcamy miasta do przesyłania uwag do pakietu projektów rozporządzeń dotyczących zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Opinię w tej sprawie w imieniu Komisji Wspólnej wyda zespół roboczy 14.01.br.
corridor-1639239_640.jpg

Pilne opiniowanie projektów dotyczących ochrony ludności

Za zgodą współprzewodniczących Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Zespół ds Administracji Publicznej i Bezpieczeństw Obywateli wyda (w imieniu Komisji) opinię wiążącą do pięciu projektów rozporządzeń:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz wymagań dla podmiotów prowadzących szkolenia – wysłano 17.12.24 r.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej –wysłano 31.12.24
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie elementów porozumień oraz sposobu weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej – wysłano 2.01.25 r.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowego z zakresu i sposobu organizowania i prowadzenia ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej – wysłano 2.01.25 r.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej – wysłano 3.01.25 r.

Zanim Zespół zdecyduje o opinii na spotkaniu 14 stycznia 2025r. o godzinie 13.00 (w trybie online), odbędzie się spotkanie robocze. Wezmą w nim udział autorzy projektów oraz eksperci organizacji samorządowych. Spotkanie odbędzie się w piątek 10 stycznia w MSWiA.

- To o tyle istotne rozporządzenia, że będą decydowały m.in. o tym, jak będą kategoryzowane obiekty ochrony ludności. Dotyczą też szkoleń dla decydentów samorządowych oraz pracowników, które mają ruszyć już od lutego.

Bardzo ważny projekt dotyczy też programu wsparcia samorządów w budowaniu i utrzymaniu infrastruktury, w tym schronów i ukryć doraźnych na potrzeby ludności, a także istotnego wsparcie finansowe realizacji tych przedsięwzięć.

- Program wsparcia nas w budowie infrastruktury ma powstać do końca marca br. Aby powstał program, potrzebne są rozporządzenia, które mówią m.in. o środkach na szkolenia, infrastrukturę i zakup wyposażenia. A chodzi o ponad 6 mld zł – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji i sekretarz strony samorządowej.

Miasta, które chciałyby w trybie pilnym przekazać swoje uwagi do projektów prosimy o przekazywanie ich na adres:

Marek.wojcik@zmp.poznan.pl

Projekty w załącznikach.

Załączniki:
Projekt dot. Centralnej Ewidencji Zasobów Ochrony Ludności
Projekt dot. elementów porozumień i weryfikacji zdolności podmiotu do wykonywania zadań ochrony ludności
Projekt dot. ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej
Projekt dot. naboru ochotniczego do służby w obronie cywilnej
Projekt dot. programów szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej


POZOSTAŁE ARTYKUŁY