Propozycje zmian legislacyjnych odwracających centralizację przekazane rządowi
Wypracowany wspólnie pakiet zmian legislacyjnych przywracających zdecentralizowane rozwiązania strona samorządowa przekazała ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, Tomaszowi Siemoniakowi podczas spotkania 4 listopada br.
Legislacja KWRiST
Konf._MSWiA_24-11-04.jpg
fot. Hanna Hendrysiak

Przywrócić decentralizację

W spotkaniu z ministrem Siemoniakiem uczestniczyli przedstawiciele wszystkich korporacji tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Od kilku miesięcy zapowiadali przygotowanie propozycji i przekazanie ich rządowi.

- Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z liderami polskiego samorządu terytorialnego, że czas na naprawę i odwrócenie niekorzystnych zmian, które w latach 2015-2023 dotknęły samorząd – powiedział minister Siemoniak i podziękował za przygotowanie konkretnych zapisów legislacyjnych. Zapowiedział, że teraz rząd rusza do pracy, by przeanalizować wszystkie propozycje. Liczy na szerokie poparcie w parlamencie, jako że samorządowcy wywodzą się z różnych kręgów politycznych.

Polski samorząd terytorialny zasługuje na to, by przywrócić mu należne miejsce - dodał minister.

Z kolei w imieniu strony samorządowej zabrał głos prezydent Wrocławia, prezes Związku Miast Polskich, Jacek Sutryk. Podkreślił, że reprezentuje stronę samorządową w jej najszerszym składzie: w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast, powiatów i województw samorządowych. Przypomniał, że w ostatnich latach odbierano samorządom władztwo i niezależność, możliwość decydowania. Tymczasem w momentach próby samorząd stawał na wysokości zadania.

- We wszystkich bardzo trudnych dla nas kryzysach samorząd się sprawdził, zawsze stawał po stronie wspólnot lokalnych (…) Powiem mocniej, w ostatnich latach państwo polskie traktowało samorząd jako ciało obce. Tymczasem my zwykliśmy powtarzać, że nie ma silnego, demokratycznego państwa bez silnego samorządu i na odwrót - nie ma silnego samorządu bez silnego, ale i rozumiejącego samorząd państwa. Wreszcie doczekaliśmy się tego, że możemy razem z rządem zmieniać i wzmacniać Polskę – powiedział prezes ZMP.

Zaznaczył, że przekazany ministrowi Siemoniakowi pakiet zmian został wspólnie wypracowany po stronie samorządowej. I choć polski samorząd tworzą ludzie różnych opcji, to udało się znaleźć wspólny mianownik, który  dotyczy tego, jak poprawiać działanie samorządu, by w efekcie polepszać jakość usług publicznych, jakość życia mieszkańców.

- Ten dokument jest w dużej mierze zapisem „status quo ante”, zanim rząd PiS zaczął odbierać władztwo samorządu i zaczął na nowo recentralizację państwa - dodał prezes ZMP.

Przekazany dokument to dopiero początek zmian, których chcą samorządowcy. Kolejne pakiety mają być przekazywane w przyszłym roku, roku 35-lecia samorządu. Jubileusz bowiem to dobry czas na podsumowania, ocenę tego, co się udało i tego, co należy poprawić.

Jakie zmiany znalazły się w pakiecie przekazanym rządowi?

Zmiany dotyczą bardzo różnych dziedzin funkcjonowania samorządu terytorialnego i wszystkich jego poziomów. To przywracanie uprawnień, zadań i kompetencji utraconych w ostatnich latach, m.in.:

  • dostępu do Funduszu Autobusowego dla miejskich przedsiębiorstw komunalnych poza terenem miast - jako że sieć komunikacji miejskiej obejmuje często przejazdy również poza granicami miasta, realizowanymi przez pojazdy ekologiczne;
  • tworzenia śródmiejskich stref parkowania, m.in. w miejscowościach uzdrowiskowych czy pielgrzymkowych, gdzie w weekendy ruch samochodowy jest największy; celem tej zmiany jest uporządkowanie parkowania, z myślą o mieszkańcach miast;
  • przywrócenia JST władztwa w kwestii prowadzenia polityki oświatowej (kuratorzy oświaty), zwłaszcza kształtowania sieci szkolnej - ten problem nieustannie się pogłębia z powodu kryzysu demograficznego;
  • zagwarantowania środków na prowadzenie nieodpłatnej pomocy prawnej - ze względu na niedoszacowanie systemu, jakość usług spada;
  • uporządkowania kwestii opodatkowania domków letniskowych, które często zmieniły się w miejsce stałego zamieszkania;
  • rozwiązania kwestii dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemu kaucyjnego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, prezes Zarządu Związku Miast Polskich; Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa, prezes Zarządu Związku Samorządów Polskich; Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego; Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP; Rudolf Borusiewicz, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich; Rafał Cieślik, dyrektor Biura Związku Województw RP; Marcin Wielgolaski, Biuro Związku Województw RP oraz Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich.


Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY