„Samorząd Miejski” nr 6 (314), czerwiec-lipiec 2024
W najnowszym numerze „Samorządu Miejskiego” o planach i priorytetach działania ZMP na nową kadencję. Kim są członkowie nowego Zarządu Związku? Jakie zagrożenia dla miast widzi nowy prezes? Zapraszamy do lektury.
314.jpg

W miesięczniku wracamy do Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które 18 czerwca odbyło się w Warszawie. Delegaci z miast członkowskich Związku wybrali nowy Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz przyjęli kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.

Przyjęta w Warszawie uchwała wskazuje osiem priorytetów, jakim będzie poświęcać uwagę Związek w najbliższych 12 miesiącach. Jest to przede wszystkim nowa ustawa o dochodach JST, zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych, a także realizację polityki rozwoju.

Podczas warszawskiego spotkania delegaci z miast wybrali nowego prezesa oraz liczący 30 osób Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Związku na nową kadencje został Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który reprezentuje najliczniejszą w Zgromadzeniu Ogólnym grupę prezydentów i burmistrzów – niezależnych. W Zarządzie znaleźli się reprezentanci wszystkich opcji politycznych reprezentowanych wśród delegatów – proporcjonalnie do ich liczby w Zgromadzeniu Ogólnym. Podobną zasadę przyjęto przy wyborze członków Komisji Rewizyjnej.

W czerwcu i lipcu intensywnie pracował zarówno stary, jak i nowy Zarząd. Zaopiniował m.in. negatywnie projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia przygotowany przez MRiPS, ponieważ obniża dochody JST bez wskazania rekompensaty. Pozytywnie odniósł się m.in. do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (UD 72), zgłaszając jednak w stanowisku swoje dodatkowe postulaty.

Piszemy o norweskim systemie „obrony kompletnej” (Total Defence). Doświadczenia z jego funkcjonowania zaprezentowali eksperci z Norwegii - przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej - podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Polscy samorządowcy rozmawiali o powstającej u nas ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Jak co roku relacjonujemy w „Samorządzie Miejskim” konferencję BGK dla JST. W tym roku jej tematami wiodącymi były: nowy system finansowania samorządów, środki europejskie – doświadczenia JST i perspektywy, a także płatności cyfrowe mieszkańców (wizja przyszłości czy dostępna teraźniejszość), rola kultury i sztuki w budowaniu kapitału społecznego w lokalnych społecznościach oraz spółka komunalna jako wykonawca zadań publicznych.

Zapraszamy do lektury!

Więcej informacji


POZOSTAŁE ARTYKUŁY