"Przygotowuje ucznia do wyzwań przyszłości i dba o dobrostan całej społeczności szkolnej. Docenia nauczycielską pracę i profesjonalizm. Jest dobrze finansowana, działa we współpracy z lokalną społecznością. Uczy demokracji i zaangażowania." To polska szkoła marzeń.
Od ponad 2 lat organizacje pozarządowe skupione w Sieci Organizacji Społecznych (SOS dla edukacji) pracują nad koniecznymi zmianami w polskiej oświacie, by ideał szkoły stawał się rzeczywistością. Strategia naprawy dzieli te zmiany na najpilniejsze i te, które trzeba wprowadzić w dłuższej perspektywie czasowej, a także możliwe usprawnienia w ramach regulacji, które teraz obowiązują.
6 czerwca spotkali się przedstawiciele organizacji samorządowych, w tym Związku Miast Polskich z SOS dla Edukacji. Rozmawiali o dalszej współpracy na rzecz poprawy stanu oświaty w Polsce.
Rozmowa koncentrowała się na propozycjach rozwiązań prawnych na pierwsze 100 dni po wyborach, które SOS dla Edukacji przedłożyła przedstawicielom klubów opozycyjnych. Przedstawiciel ZMP, Marek Wójcik zaproponował, by przedstawić je również przedstawicielom klubów partii rządzących. Tzw. 10 propozycji dostało wsparcie Związku Nauczycielstwa Polskiego i Niezależnego Związku Oświata Polska.
10 propozycji zmian:
1. Likwidacja luki oświatowej - zwiększenie subwencji
2. Pensje nauczycieli - wzrost o 20% od zaraz
3. Podstawa programowa i ramowy plan nauczania – więcej elastyczności i kreatywności
4. Fundusz zajęć dodatkowych dla szkół samorządowych
5. Dość kuratorów-polityków i ręcznego sterowania samorządową oświatą
6. Deregulacja i odwrócony nadzór pedagogiczny
7. Ustawa o prawach uczennic i uczniów - szkolna demokracja na co dzień
8. Organizacje pozarządowe w szkole – łatwiejsza współpraca zamiast barier
9. Reaktywacja rad oświatowych - więcej partycypacji i elastyczności
10. Co dalej? Komisja Edukacji Narodowej!