Wybory samorządowe 2024: ZMP – krajobraz po II turze
W 356 miastach członkowskich zdecydowanie przeważają włodarze niebędący członkami partii politycznych i niewybrani z partyjnych komitetów wyborczych. Te 251 osób tworzy frakcję niezależnych. 14,6% dotychczasowych włodarzy nie ubiegało się o reelekcję
logo-zmp-2.jpg

Kontynuując pierwsze refleksje po wyborach samorządowych, dotyczące sytuacji w 356 miastach członkowskich Związku po II turze, ponownie skupię się na wynikach bezpośrednich wyborów burmistrzów i prezydentów, którzy w znacznej większości – choć nie wszyscy – są delegatami miast na Zgromadzenie Ogólne ZMP.

W 52 spośród naszych miast członkowskich (14,6%) dotychczasowy włodarz nie ubiegał się o reelekcję. W kolejnych 34 miastach (9,6%) urzędujący prezydent/burmistrz przegrał w I turze bądź nie wszedł do II tury wyborów. W drugiej turze 60 osób pełniących dotąd funkcję organu wykonawczego, nie zostało ponownie wybranych. Łącznie więc zmiany włodarzy miast nastąpiły w 146 miastach (41% ogólnej liczby członków Związku).

W 210 miastach (59%) urzędujący burmistrz/prezydent został ponownie wybrany, z tego aż w 140 miastach już w I turze. Wśród pozostałych były przypadki, gdzie wybory wygrała osoba wskazana jako następca przez ustępującego burmistrza, nawet już w I turze. Na fotel burmistrza wróciły 2 osoby, które w przeszłości pełniły tę funkcję (Polkowice, Szczecinek), a prezydentem Raciborza został Jacek Wojciechowicz, który w pierwszej kadencji (1990-1994) był wiceprezydentem tego miasta, a później przez wiele lat pracował w samorządzie warszawskim, w tym przez ponad 10 lat na funkcji wiceprezydenta stolicy.

Jak na tym tle wypadła trzydziestka członków Zarządu Związku? Jedenastu wygrało wybory w I turze, a kolejnych dziewięć osób walczyło w dogrywce. Czterech członków Zarządu trafiło jesienią do Sejmu i Senatu, dalszych czterech nie kandydowało w obecnych wyborach. Dwie osoby przegrały wybory w I turze, a dwie kolejne – w II turze. Zatem 18 członków Zarządu (60%, niemal identycznie jak średnio w skali całego Związku!) zostało ponownie wybranych.

Z pięciu członków Komisji Rewizyjnej dwóch wygrało wybory w I turze, a jeden został ponownie wybrany do rady. Jeden członek Komisji przegrał w II turze, a jej przewodniczący nie kandydował.

I jeszcze rzut oka na krajobraz polityczny. W 356 miastach członkowskich zdecydowanie przeważają włodarze niebędący członkami partii politycznych i niewybrani z partyjnych komitetów wyborczych.

Wybrani z komitetów partyjnych oraz z komitetów lokalnych, lecz będący – wg danych PKW – człon­kami partii politycznych, to: 71 osób z PO/KO, 13 osób z PiS, 10 osób z Nowej Lewicy, 7 osób z PSL, 2 osoby z Polski 2050, 1 osoba z Nowej Nadziei i 1 osoba z Polska Jest Jedna. Razem 105 osób, a zatem pozostałych 251 osób tworzy frakcję niezależnych.

(apo)

O wynikach I tury wyborów w miastach ZMP pisaliśmy TUTAJ


POZOSTAŁE ARTYKUŁY