Zmiany w prawie pracy - ZMP informuje
Prawo do równoległego zatrudnienia, większa ochrona przed zwolnieniem, korzystne zmiany w urlopach rodzicielskich - to niektóre rozwiązania wprowadzone drugą już w br. nowelizacją Kodeksu pracy. Przygotowaliśmy prezentację z ich omówieniem
Kodeks_pracy.jfif

Kolejna już w tym roku nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia br., zawiera sporo zmian  korzystnych dla pracowników. Rodzi też nowe obowiązki dla pracodawców.

Łączenie pracy w kilku firmach i szkolenia

Zmiany dotyczą  m.in. nowych uprawnień pracowniczych, w tym możliwości łączenia pracy w kilku firmach, wprowadzają dodatkową ochronę przed zwolnieniem i nowe obowiązki informacyjne w zakresie umów o pracę.

Zmiana formy zatrudnienia - pracownik, zatrudniony od co najmniej 6 miesięcy, może raz w roku wystąpić z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia, np. umowę na czas nieokreślony lub zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pracodawca nie może uzasadnić rozwiązania umowy o pracę np. wnioskiem pracownika o zmianę umowy na umowę na czas nieokreślony lub bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy czy jednoczesnym zatrudnieniem w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenie czy umowy o dzieło. Przy rozwiązywaniu umowy o pracę pracodawca musi udowodnić, że kierował się innymi powodami niż wyżej wymienione.

Prawo do szkolenia - jeżeli na stanowisku, które zajmuje pracownik, potrzebne jest szkolenie, to pracodawca musi je zorganizować na swój koszt i w miarę możliwości w godzinach pracy pracownika.

Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej

Sporo zmian dotyczy zwiększenia uprawnień pracowników i członków ich rodzin. Pracownik zyskuje np. prawo do urlopu opiekuńczego (bezpłatnego) w wymiarze 5 dni w przypadku konieczności zapewnienia opieki nad członkiem najbliższej rodziny (lub osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie), który wymaga wsparcia z poważnych względów medycznych.

Pracownikowi przysługują też 2 dni (w roku kalendarzowym) zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym wypadku pracownik zachowuje prawo do połowy wynagrodzenia.

Urlopy rodzicielskie i korzystne warunki dla pracowników dzieci do 8 lat

Spore udogodnienia dotyczą pracowników wychowujących dziecko do 8 lat. Pracownik taki może złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy, polegający np. na obniżeniu wymiaru etatu, pracy zdalnej lub systemie pracy weekendowej.

Nowelizacja wydłuża również urlop rodzicielski do 41 tygodni (i 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego) i przynosi korzystne zmiany zasad jego wykorzystywania i łączenia z pracą. 

Przepisy wydłużają też z 4 do 8 lat wiek dziecka, którego rodziców nie można bez ich zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, porze nocnej czy wysyłać w delegacje.

Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej prezentacją, która w przystępny sposób szczegółowo omawia wszystkie zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy.


Załączniki:
Kodeks pracy - zmiany 26.04.23


POZOSTAŁE ARTYKUŁY